Kdy a jak na první náušničky?

Ještě nedávno byla každé novorozené holčičce běžně propíchnuta ouška už v porodnici a při křtu pak bylo miminko obdarováno dětskými náušnicemi. Od této praxe se však postupně opouští a odborníci doporučují zákrok provést později. Z jakého důvodu je lepší počkat? A jak o ranky následně pečovat? V následujícím článku se dočtete vše potřebné.

Ano či ne?

V dřívějších dobách se vědci domnívali, že novorozenci necítí bolest. Nejnovější výzkumy však prokázaly pravý opak. Proto se stále více maminek rozmýšlí, zda své děťátko v tak nízkém věku vůbec zbytečnému stresu vystavovat. Na ušním boltci se navíc nachází velké množství akupunkturních bodů, neopatrné propíchnutí může tedy miminku ublížit. Pro zase hrají tradice a stále zažitý fakt, že malá princeznička má mít ouška ozdobena náušničkami. Konečné rozhodnutí však vždy záleží na rodičích.

Propíchnout nebo nastřelit?

Pokud jste se rozhodli, že miminku ouška necháte propíchnout běžnou metodou, pak platí pravidlo „čím dříve, tím lépe“. Současně však odborníci doporučují počkat, až bude vaše dcerka očkovaná proti tetanu, tedy po třetím měsíci věku. Na zákrok si rovnou přineste náušničky ze zlata či chirurgické oceli, které 24 hodin před nasazením necháte dezinfikovat v lihu.

Propíchnutí se provádí buď klasickou či dutou jehlou, přičemž druhý typ má tu výhodu, že do něj lze vložit konec náušnice, která při vytahování jehly zůstane rovnou v uchu. Bolestivý proces se tedy zkrátí. Při propichování klasickou jehlou je vhodné vybrat šperky, které se dají zapínat zepředu, ty lze totiž do ouška vtlačit současně při vytahování jehly. Často se stává, že místo vpichu hnisá, proto je nutné riziko komplikací co nejvíce snížit vhodnou péčí.

Druhou variantou je nastřelení. Tato metoda trvá jen pár vteřin, je méně bolavá a lépe se hojí.

Následná péče

Abyste předešli případným komplikacím, potírejte ranky třikrát denně zepředu i zezadu lihem či odvarem z heřmánku, který vysušuje. Pokud zaznamenáte projevy zánětu (zarudnutí, zvýšení teploty či hnis), navštivte neprodleně pediatra. Také se může stát, že dítko bude alergické na jeden či více kovů, ze kterých se náušnice vyrábí. V tom případě je nutné náušničky sundat.

Pokud se zákroku bojíte, je naprosto v pořádku nechat rozhodnutí o propíchnutí oušek až na vaší dcerce samotné. Do té doby dejte příbuzným na vědomí, že náušničky nevyužijete a ať dítku raději koupí jiný pěkný šperk, třeba zajímavé stříbrné přívěsky či prstýnky, které v pozdějším věku jistě ocení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *