Děti a sport

Mnoho dětí v dnešní době dá přednost televizi či počítači před sportem, ale i v takové době, kdy svět ovládá technika, se najde pár dětí, které sport mají rády a věnují se mu. Pokud sportujete, budete dobrým příkladem i vy sami.

Autor obrázku: Fort George G. Meade Public Affairs Office

Proč by mělo dítě sportovat?

Protože není zdravé, aby jen seděly u počítače či televize. Každý musí mít aspoň trochu pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu. Nejen, aby u počítače nadměrně nenabíralo na váze, ale také, aby si venku vybilo všechnu svoji energii, přece jenom každé dítě není neustále hodné a musí se sem tam vyblbnout. A také se při sportování učí hrát férově, ať už v týmu, či sám za sebe. Učí se mít nějaké ambice, dosáhnout jich a také i naučit se prohrát je pro dítě důležité. A další věc je, že ve sportu pozná mnoho přátel.

Nutit své dítě do sportu?

Nelepší je, když dítě sport dělá ze své dobré vůle a baví ho to, ale mnohdy se dítě vzdá sportu, jen protože je líné a pak to může dopadnout tak, že ho rodič k nějakému sportu popostrčí a to dítě se do toho sportu zamiluje. Zároveň je zbytečné dítě nutit do něčeho, k čemu má třeba odpor, protože si stejně najde nějakou cestu, jak se tomu vyhnout. A také, když své dítě budeme tlačit, i když třeba nebude moct, tak mu jen můžeme ublížit.

Co když dítě nemůže sportovat?

Je mnoho dětí, které v dnešní době nemohou sportovat ze špatných zdravotních důvodů. Co potom? V dnešní době existuje mnoho možností sportovního využití pro každé dítě. A pokud se ani tak nenajde nějaký sport zrovna pro vaše dítě, tak pak je dobré si třeba jen tak někdy si vyjít na procházku nebo si zajít na koupaliště zaplavat a podobně. Každý potřebuje pohyb, ať je to dítě či vy dospělí.

Co když má mé dítě talent?

Tak je to parádní a pak je dobré, aby se dál rozvíjelo, ale zejména jen pokud chce samo, protože když samo nechce, tak ho rodič nutí a může mu ten sport zhnusit anebo ho prostě užene.

Pak se může stát i taková věc, že dítě nemá talent, ale rodič z něj chce mít hvězdu a pak ho do toho tlačí, i když dítě nechce, pak nejen, že nebude mít zájem o sport, ale také se mohou rozbít vztahy mezi dítětem a jeho rodičem.

Držme přísloví, že všeho moc škodí, ptejme se dětí, co by chtěly a nedávejme svým názorům a přáním tak vysokou míru.

Mám talentované dítě

Jak poznám, že je moje dítě talentované? Není dítě, kterému by šlo všechno stejně dobře. Někdo lépe zvládá třeba počty v matice a druhý může mít lepší jazykový cit a podobně. Pakliže je vaše dítě v něčem výrazně lepší než ostatní, pak už jde o talent. Nebo když vaše dítě dokáže v útlém věku namalovat obraz, co by vypadal jako umělecké dílo, pak už jde o genialitu.

Mám génia, co teď?

Pro každého rodiče je krásný pocit, když zjistí, že jeho dítě je v něčem extrémně dobré. Ale problémem může být, že takové dítě může být zaměřeno jen na ten svůj obor a jinak by se neumělo orientovat v reálném světě.

Autor obrázku: woodleywonderworks

Například:

Když je vaše dítě výborným malířem, tak se uzavře jen do svého malování, může kreslit několik hodit denně a opravdu krásně, ale pak už se nebude moc soustředit na praktickou část života. Může být nesamostatné, že si samo neuvaří, nevypere, prostě kdyby bylo závislé na samo na sobě, tak by to nezvládlo. Proto je dobré samozřejmě podporovat jeho genialitu, ale zároveň ho naučit postarat se o sebe.

Jak mám rozvíjet talent svého dítěte?

Většinou, když dítě v něčem vyniká, tak to bere jako svou zálibu, a proto se samo snaží se o tom zjistit více. Každopádně by ho rodič měl podporovat, jak chválit za krásně a precizně povedenou práci, tak za jeho snahu. A také by bylo dobré, kdybychom dítě přihlásili do nějakého kroužku z oboru, ve kterém vyniká, ale pouze nenuceným způsobem. Jestliže bychom dítě do toho nutili, tak by mohlo mít pocit, že to nedělá, protože ho to baví, ale jen protože to chce rodič. A pak se může stát, že by o to přestalo mít zájem. Ale je jasné, že ho nemůžeme nechat, aby to odbývalo.

Co nesmím zanedbat!

Rozhodně podporu dítěte. A to zejména, když bude mít své první představení. Pokud jde o talent ve hře na hudební nástroj, tak jeho první koncert či předehrávku. Pokud je o výtvarný talent, tak jeho první výstavu. Zda jde o herectví, tak jeho divadelní představení. Pokud jde o nějaký talent v počítání, tak jeho účast na soutěžích či v olympiádách. A podobně.

Protože pokud dítěti rodič nepřijde na jeho první událost, kde má příležitost ukázat svůj talent, tak nejenže ho rodič velmi zklame, ale také může nabýt pocitu, že není tak dobrý, když rodiči nastálo za to přijet a může se svého talentu „vzdát“.

Mateřská centra

Mateřská centra (MC)

Nudíte se s Vašimi dětmi doma? Pak rozhodně využijte různá mateřská centra a jejich širokých nabídek aktivit, jak pro Vaše dítka, tak i pro Vás samotné.

Tato mateřská centra se zaměřují na velmi rozmanitý a nápaditý programový systém, kde se rozhodně NIKDO NUDIT NEBUDE.

Nabízejí akce:

– tvořivé

– vzdělávací

– sportovní

– rekvalifikační

– i jednorázové

Mnoho těchto MC zřizují samotné maminky na mateřské dovolené. Pomáhají tím rodinám trávit společně volný čas a navíc zde zcela jistě naleznete mnoho nových přátel. Ostatní maminky Vám také mnohdy poskytnou mnoho užitečných rad, jak na Vaše dítko, pokud si v některé oblasti výchovy nebo stravy samy neporadíte.

Autor obrázku: USAG- Humphreys

Můžete si zde zazávodit v různých soutěžích, zahrát divadlo, zacvičit nebo vyrazit na skupinovou procházku či výlet. Lze se tu i naučit masážím u kojenců a některé MC dokonce pořádají předporodní kurzy pro těhulky, stejně jako cvičení a udržování kondice těhotných žen.

No a pokud chcete hlavně zabavit Vaše ratolesti, zcela jistě Vás osloví hraní různých společenských her či kurzy kreslení.

Mnohé maminky se po domluvě rozhodnou k pořádání bazárků, kde dozajista seženete mnoho šikovných věcí, jako oblečení pro Vás i děti, autosedačky, kočárky, postýlky, hračky a mnoho dalšího.

Velkou výhodou těchto mateřských center je, že krom toho, že se Vy, maminky, máte možnost znovu začlenit do společnosti, popovídat si a chvíli se odreagovat od běžných denních starostí, máte možnost čile rozvíjet schopnosti a dovednosti Vašich dětí. Je to částečně i určitá příprava Vašich potomků na nástup do mateřské školky a školy, naučí se totiž komunikovat s ostatními dětmi i dospělými.

Takže nezahálejte zavřeni samy doma celý den, a vyražte navštívit nějaké takovéto mateřské centrum. Rozhodně nebudete litovat!

Máte doma malého agresora?

Máte doma malého agresora?

Jeden z největších neřádů současné doby je růst agresivity u dětí. Dá se říct, že je jí v dnešní době na rozdávání. Agresivita je určitý druh energie, který je bez dostatečného zásahu vychovatelů destruktivní. Malý agresor napadá druhé lidi ne proto, že je agresivní, ale proto, že se chce vypořádat s konflity a neví jak, brání tak své vlastní myšlenky a volí tento neadekvátní způsob, protože neví, jak jinak by se prosadil.

Autor obrázku: Philippe Put

Násilí je bohužel novodobou epidemií a je zřejmé, že když dítě žije v agresivním prostředí, pak se bezcitným a násilným stává i on sám. To je skutečná hrozba pro dnešní děti. Rodiče chodí do práce, aby zabezpečili své děti materiálně, často se jim nemohou tak věnovat, protože už jim nezbývá ani čas, ani energie a děti, kteří jsou často biti a střetávají se ve svých domácnostech s násilím dnes a denně, jej považují za něco normálního, co je součástí každodenní rutiny, proto i on sám nevnímá své jednání jako zvrácenost a násilnosti.

Když se podíváme kolem sebe, tak zjistíme, že je velká poptávka po mládeži, která se v násilí vyžívá. Děti tak chtějí zaplašit nudu a touží po stále silnějších prožitcích a tyto dávky se neustále stupňují a nabírají na intenzitě. I sami rodiče nutí své děti k tomu, aby byli první, aby vítězili, a to samozřejmě zvládá ten silnější, ten kdo má ostřejší lokty. I sport pokud se bere jako absurdní válka mezi týmy, může přerůst z fandovství do násilnické povahy.

Aby naše výchova byla co nejvíc konstruktivní, pak musíme dbát následjících zásad:

– Když se dítě chová násilnicky a agresivně, tak si rodiče položí otázku: Co ho k tomu vedlo, proč tak jednal? Chtěl si vybít energii, zlost, bojovat o prvenství a moc?

– Dbejte na to, aby se děti vyhnuly nudě a lenošení. Pokud děti nemají co dělat a chybí jim sportovní, kulturní a jiné podněty, pak  mají sklon se vybít svým nadmíru tvrdým chováním. Mají totiž přebytek energie a potřebují ji ventilovat, z nedostatku stimulů volí tuto cestu.

Rodiče si musí uvědomit, že agresivitou se ničeho nedosáhne a nesmí dítě chválit za to, když bylo příliš trvrdé nebo agresivní, nebo když vyhrálo závod za každou cenu, i když nepomohlo kamarádkovi, který vprostřed závodu spadl na zem a potřeboval pomoc. Pak v dětech zůstane onen pocit, že prvenství je důležitější než to, abychom byli solidární s ostatními lidmi a abychom byli lidští a snažili se jim pomoci. Nesmíme tedy v tomto ohledu s dětmi spolupracovat a podporovat v nich pocit, že jednají správně.

Autor obrázku: Fort George G. Meade Public Affairs Office

Pokud agrese pramení z toho, že dítě je frustrováno, protože má nedostatek sebevědomí a má pocit, že nikdy nebude v ničem dobré, pak bychom mu měli dopřát příležitost k úspěchu. A sami se přičinit o to, aby dítě v něčem vynikalo nebo se realizovalo a tak bychom podpořili jeho sebevědomí.

Rodiče sami musí dávat dobrý příklad svým dětem a pokud je často bijí, hubují a ponižují, pak se nemohou divit, když jim děti začnou oplácet stejnou mincí. Rodiče se tak sami vzdají role zralých a morálních vůdců a vstupují na úroveň svého zlobivého dítěte. Pak už jde jenom o to, kdo z nich dokáže křičet silněji.

Pokud nabídneme dítěti ideály, které přijme za vlastní a cestu, která ho bude inspirovat a dostatek podnětů k činnosti a k přemýšlení, pak máme na půl vyhráno. Můžeme s ním společně snít a spřádat plány o jeho budoucnosti.

Rodina by měla být homogenní celek a taky poskytnout konstruktivní prostředí, které přinese potěšení z toho, že je rodina spolu.

Dětské kroužky

Dětské kroužky

Mnoho dětí, jak větších, tak i těch menších, má mnoho aktivit doma i mimo domov. Doma se většinou věnují hraní a dovádění, mnohdy se baví i tím, že „zlobí“ rodiče a mladší sourozence.

Autor obrázku: Zorka Ostojic Espinoza

Mimo domov se rádi věnují podobným aktivitám, ale dost často se setkáváme i s tím, že přihlásíte Vaše dítě do různých zájmových kroužků. Nejenže si procvičují například své dovednostní umění, ale zároveň se mohou věnovat věcem, které mají rádi a baví je.

Je mnoho různých nabídek ohledně dětských kroužků a to od skautu, sportovních aktivit jako hokej, fotbal a příbuzné sporty, skoky na lyžích v horských oblastech, dokonce i taneční kroužky či atletika. Pokud mají děti hudební sluch, mohou navštěvovat kroužky organizované hudebními školami, jak soukromé tak i skupinové.

Existují však také dětské kroužky zaměřené na zručnost, jako výroba keramiky a podobných uměleckých aktivit. Děti v těchto kroužcích mají možnost setkávat se s dalšími dětmi, naučit se spolupracovat, vyrábět různé výrobky a vytvářet něco nového a krásného.

Autor obrázku: Duncan Hull

Stejně tak se při sportovních aktivitách naučí, jak se má správně daný sport provádět, jak se nezranit, ale zároveň být v něčem dobrý a mít v tom také i dobré výsledky. Nejenže jim tyto kroužky dokáží dodat tolik důležité sebevědomí, které je ku prospěchu jejich dětskému vývoji.

Při výběru často rodiče i děti zohledňují finanční požadavky jednotlivých druhů těchto zájmových dětských kroužků. Pokud budete volit vhodný kroužek pro Vaše dítě, volte rozvážně a podle toho, co Vaše dítě baví. Nemělo by se věnovat něčemu, co ho nebaví.

Existuje tolik možností, jak rozvíjet talent Vašeho dítka a je jen na Vás a Vašem společném rozhodnutí, čemu se bude věnovat. Každý úsměv na tváři Vašeho děťátka Vám dokáže pohladit duši a nic to nedokáže nahradit. A pokud to dělají rády, o to Vás to bude víc těšit.