Uklízení bez chemie

Naše prababičky i babičky zvládaly uklízení pouze s domácími prostředky a komody se jim leskly. Zkuste to taky! Ať už z finančních, nebo z ekologických důvodů, jelikož spreje zatěžují životní prostředí. Abyste neměla na každý materiál a každý kus nábytku jiný čisticí prostředek, inspirujte se tímto článkem.

Nádobí

Autor obrázku: epSos .de

Mastnoty a připálené nečistoty odstraníte z pánve dvěma hrstmi kuchyňské soli. Výsledek je lepší než s kdejakým čisticím prostředkem a pánev si neponičíte drátěnkou.

Do připáleného pekáče nalijte vodu s octem a vložte do vyhřáté trouby. Mastnota snadno pustí a pára z vody a octa vyčistí troubu.

Má-li vaše plastové prkénko skvrny od zeleniny a ovoce, přetřete ho olejem a pokapejte citronovou šťávou. Nechte chvilku zaschnout a poté smyjte.

Pachu z plastových dóz nebo misek se zbavíte tak, že do nich dáte na noc kávová zrnka, která pach zneutralizují.

Do připáleného hrnce nalijte coca colu tak, aby zakrývala celou připálenou část. Dejte vařit a sledujte, jak připálenina půjde snadno dolů.

Máte na svém nerezovém hrnci skvrny? Nalijte do něj trochu octa s citronovou šťávou a dejte vařit, dokud skvrny nezmizí.

Skvrny na porcelánu odstraníte namočením přes noc do vody se savem.

Zaschl vám v hrnci karamel? Jednoduše do něj nalijte vodu a dejte vařit, dokud se karamel úplně nerozpustí.

Zapáchající popelníky krátce vypláchněte octem.

Zašpiněnou termosku vyčistíme tak, že do ní nasypeme kypřící prášek a zalijeme teplou vodou. Necháme dvě hodiny, poté ji propláchneme. Nečistoty by měly být pryč.

Spotřebiče

Autor obrázku: Matt MacGillivray

Do tekutého prostředku na mastnotu přidejte lžíci jedlé sody a čistěte.

Vodní kámen v rychlovarné konvici odstraníte tak, že do ní nalijete ocet a necháte přes noc. Ráno jí vypláchnete teplou vodou a několikrát v ní uvaříte vodu, aby se pořádně zbavila zbytku octa.

Lednice zůstane dlouho voňavá, vložíte-li do ní rozkrojené jablko. Nepříjemný zápach z myčky odstraníte vložením půlky citronu.

Sklokeramickou desku sporáku přetřete vazelínou a jemně přejeďte hadříkem. Jedině tak se nebude špína usazovat a půjde lehce smýt.

Pokud se vám při pečení stane, že vám těsto přeteče do trouby, ihned ho posypte solí a po vychladnutí odstraňte nečistotu kartáčkem. Poté smyjte mokrým hadříkem.

Zrcadla, okna

Aby se vám zrcadla a okna krásně leskla, přidejte do teplé vody několik lžiček vanilkového pudinku nebo octa.

Do teplé vody dáte dětský šampon a vyleštíte.

Nábytek

Prach z čalouněného nábytku dostanete vyklepáváním. Nemáte-li možnost ho vyklepat venku, namočte si hadr v octové vodě a po vyždímání jej rozprostřete na potahy. Hadr zabrání víření prachu a ocet rozjasní barvy.

Koupelna

Vanu umyjte teplým octem s hrstí soli.

Rez odstraníte potíráním citronovou šťávou.

Umyvadlo posypte vrstvou soli a navlhčete octem. Nechte přes noc působit. Ráno vydrhněte drsnou stranou houbičky a omyjte teplou vodou.

Hřeben vložte do ponožky nebo rukavice a dejte prát do pračky společně s prádlem.

Koberec

Skvrny inkoustu na koberci vyčistěte co nejdříve směsí citrónové šťávy, vody a soli.

Aby váš koberec znovu zářil a získal jasnější barvy, vytřete ho po vysátí octovou vodou a znovu vysajte.

Chlupy od vašich mazlíčků odstraníte vlhkou hadrou nebo navlhčenými gumovými rukavicemi, které v průběhu oplachujte.

Skvrnu od krve na koberci vyčistíte bílým octem.

 

Uklízení dětského pokoje

Každé dítě si rádo hraje a pak své hračky pohází po dětském pokoji, jenomže pak už si je neuklidí. Co pak?

Autor obrázku: Pen Waggener

Máme dětský pokoj uklízet my jako rodiče?

Samozřejmě, že malé dítě si samo neuvědomí, že má po sobě uklízet a pokud není dostatečně velké a silné, tak si samo všechny své věci neuklidí. Takže bychom mu jako rodiče měli pomoct. Ano pomoct, protože není dobré, abychom vše dělali za něj, protože pak nebude mít zažité uklízecí návyky. Tak bychom to měli dělat s ním, říct mu, jak to má dělat, kam má jakou hračku uložit a podobně.

Nevydržím to a uklidím jeho binec

Je mnoho matek, které se do uklízení pokoje svého dítěte pouštějí, i když už je dost staré na to, aby si uklidilo samo, jen proto, že je nepořádné a maminka se už nemůže koukat na to, jaký má v pokoji binec. Samozřejmě, že je to na jednu stranu dobré, protože dítě vidí, jak to vypadá, když je tam pěkně čisto, ale nesmí to dělat matka pořád, aby si na to nezvyklo – to by pak svou matku jen zneužívali a nechali si uklízet pořád. A proto je někdy lepší zatnout zuby a nechat ho chvíli v tom binci, aby si uvědomilo, že to tak nejde.

Zkoušela jsem všechno, ale stále nechce uklízet, co mám dělat?

Je pravdou, že mnoho dětí dá přednost žít v tom binci, než aby si sami uklidily svůj pokoj. Pak by mělo být nějak motivováno (třeba návštěvou, protože návštěvu nesmí pustit do takové bince), anebo mu dát trest, když si neumí uklízet. Také je účinné donutit ho tak, že všechny jeho neuklizené věci hodíme na postel a tak mu nezbude nic jiného, než si uklidit, protože jinak nebude mít kde spát.

Samozřejmě jsou i rodiče, kteří mají svůj osvědčený postup, jak své dítě donutit udělat pořádek.

Hnízdící syndrom v praxi

Hnízdící syndrom v praxi

Celý svůj aktivní život trávíte cestováním, zábavou, koníčky nebo sportem. Najednou je ale vše jinak. Místo plánů na zajímavou cestu k moři nebo na lyže přemýšlíte, co kam přestěhovat, jak vymalovat a co ještě uklidit. Tak přesně takhle vypadá hnízdící syndrom, který je typický pro poslední měsíce těhotenství.

Autor obrázku: Joe Shlabotnik

Spíš než syndrom bych tento jev nazvala přirozeným stavem, kdy se matka snaží zajistit místo pro své dítě a přizpůsobuje tomu své bydlení. V prvních měsících bylo aktuálním tématem matek nevolnost, která je zaměstnávala natolik, že na nákupy a rekonstrukce neměly ani pomyšlení. Ale ke konci těhotenství, se zvětšujícím se bříškem a jasnými pohyby miminka v bříšku je třeba myslet na dítě, které přijde a musí mít místo na postýlku a pro své věci a hračky.

Tak přesně to odborníci pojmenovali a hnízdění (tedy starost o komfort očekávaného miminka) se stalo syndromem.

Nákupy a úpravy bytu mě nechávaly v klidu téměř celé mé těhotenství. Ale ani mě se tzv. „hnízdění“ nevyhnulo a poslední tři týdny nakupuji, vybírám dupačky a správné dudlíky, hračky a plínky.

Jako každá prvorodička přemýšlím a zjišťuji informace, co vlastně miminko potřebuje, co je dobré pořídit, co naopak zbytečné. Musím uznat, že v prvních chvílích pátrání mě tato aktivita zaměstnala jako další plný pracovní úvazek. Rady vlastních maminek jsou krásná věc, ale v dnešní době je spousta věcí jinak (dostala jsem vyšívanou krajkovou zavinovačku pro miminko, kterou dnes použiji asi už jen doma, protože do autosedačky je nepoužitelná- dříve se děti vozily v náručí).

Také jsem donutila manžela přestěhovat a vymalovat celý byt, aby bylo vše připravené, až se naše maličká dcera narodí. Děkuji za projevenou toleranci mého muže, který se do práce pustil s úsměvem (i když se jeho pracovna přestěhovala a její prostor se zmenšil o 5m2 ve prospěch nového dětského pokojíčku).

Přes všechnu tu práci nakonec také usoudil, že je prima, že jsme se do „hnízdění“ konečně pustili a byt „odbordelili“ od zbytečných věcí. A nakonec, přípravy na příchod nového člena někdo udělat musí a o to hezčí je, když je tato činnost potěšením.