Děti blízko od sebe – co vás čeká?

Rozhodli jste se pro dvě děti blízko od sebe, nebo tuto možnost zvažujete? Nebo jste podruhé těhotná a termín porodu nebude daleko od prvních narozenin vašeho prvního dítěte? Co můžete od života s blízko narozenými dětmi čekat a na co se připravit?

Sourozenci s rozestupem 1–2 roky

Rodiče dnešních malých dětí mají možnost čerpat rodičovský příspěvek, tedy sociální dávku, kterou pobírají po rodičovské dovolené, i kratší dobu než dříve obvyklé tři roky, rodič si může sám určit, jak dlouho se chce o dítě starat. Platí úměra, že čím kratší čerpání rodičovského příspěvku, tím vyšší měsíční dávka (do max. výše 11.500,– / měsíc) – pro řadu rodičů se tohle stává důležitým argumentem, proč se rozhodují pro druhé dítě brzy po tom prvním.

Dětí, které se rodí rychle za sebou, přibývá. Důvody nejsou jen ekonomické – pokud jde o plánovaný krok, může se týkat matek, které nechtějí ztratit kontakt se svým zaměstnáním na dlouhou dobu a které si zároveň přejí mít dvě děti. V řadě případů se však samozřejmě jedná o neblaze proslulý antikoncepční účinek kojení.

Jaká specifika má péče o dvě děti podobného věku?

Odlišností od běžného režimu, kdy se sourozenci rodí po třech a více letech, je hned několik, vezmeme je chronologicky.

Jedno těhotenství za druhým

Dvě těhotenství brzy po sobě kladou obrovské nároky na dobrou životosprávu matky – pokud matka nemá zajištěnou kvalitní výživu, vystavuje se vyššímu riziku vážných onemocnění v pozdějším věku, například osteoporózy. Pokud navíc otěhotní ještě při kojení, živí de facto dvě děti najednou a sebe sama.

Náročnější také může být skloubit péči o malé dítě s těhotenstvím – nemluvněti těžko vysvětlíte, že byste ho neměla zvedat.

Už jsme čtyři

Dítě mladší dvou let na příchod sourozence těžko adekvátně připravíte. Na rozumové úrovni událost ještě nepochopí a zažije nevyhnutelně citový šok. Rodič, který mu doteď věnoval bezvýhradnou pozornost, ji dále dělí mezi něj a jiné dítě.

Překonat tuto rivalitu mezi sourozenci, zapříčiněnou pocitem odsunutí na druhé místo, lze snad jen neskonalou trpělivostí a cílenou snahou věnovat se staršímu dítěti, kdykoli je to možné. Uvědomte si, že druhé dítě jste si pořídili vy, a vaše prvorozené se s tím musí vyrovnat.

Těch peněz…

Nezanedbatelným aspektem blízko narozených dětí je finanční stránka. Výdaje na dvě věkově blízké děti se podobají výdajům na dvojčata, sotva doplatíte jeden koloběh očkování, začínáte s druhým, jedno dítě přestane nosit pleny a už je kupujete pro novorozence.

Kam s nimi

Problém může nastat i v případě cestování s kočárkem. Pokud mluvíme o dětech do 18měsíčního rozestupu, není zpravidla použitelné velmi oblíbené řešení ve formě stupínku za váš původní kočár. Zaprvé tak s malým dítětem nedojedete daleko, protože se zkrátka začne pouštět rukojeti, a zadruhé bude mít problém se vůbec na stupínku udržet.

Pokud budete mít děti ještě s menším rozestupem, zpravidla vás nemine nějaký z typů tandemových kočárů. Počítejte s vyšší investicí a menším komfortem pro obě děti – několikahodinové procházky se rázem stanou minulostí. Nehledě na to, že děti rostou, přibývají na váze a samotný kočár také něco váží, takže se může klidně stát, že do kopce potlačíte okolo padesáti kil, což má k procházkové idyle opravdu daleko.

Kde budou spát

Dalším obvyklým problémem, s nímž se potýkají rodiče blízko narozených dětí, je místo ke spánku. Řada malých dětí ještě v roce a půl spí v postýlce se svými rodiči, a přiznejme si, příchod sourozence není nejlepší okamžik, kdy je z ložnice odsunout do dětského pokoje.

Pokud necháte obě postýlky v jedné místnosti, hrozí, že se děti budou vzájemně budit a nevyspí se ani jedno. Řešením je starší dítě s dostatečným předstihem před porodem naučit spát v jiné místnosti a malé dítě mít u sebe, dokud se nepřestane v noci budit.

Jak skloubit potřeby obou dětí

Zdaleka nejnáročnější bývá otázka, jak skloubit potřeby obou dětí. Takto malé děti jsou ještě poměrně nesamostatné a budou potřebovat vaši pomoc ve všech obvyklých činnostech. První dítě se bude učit jíst samo, zatímco druhé budete kojit. Prvorozený bude vytrvale zkoušet, co obnáší nočník, a druhé se bude dožadovat vaší pozornosti nebo přesněji prsu. Jedno dítě naučíte chodit na záchodovou mísu a druhé budete učit na nočník, jak utřete zadečky oběma najednou? Starší dítě si bude samozřejmě dobře pamatovat dobu, kdy tohle samo dělalo, a bude často regredovat – vracet se ve vývoji zpět.

Pokud jste měli ve zvyku u prvního dítěte v době jeho spaní také odpočívat, můžete na to samozřejmě směle zapomenout, protože budete mít sice spící miminko, ale také batole, které se ještě samo nezabaví.

Kdo je pohlídá

Hlídat dvě děti je samozřejmě vždy obtížnější než zajistit péči o jedno dítě. Pokud jde navíc o děti věkově blízké, může to být alespoň zezačátku neřešitelný problém. I zkušená babička se octne v nejednou v úzkých, když nebude vědět, o koho se starat dřív – obě děti vyžadují pozornost a péči a vybalancovat obojí může být pro jiného člověka velmi obtížné, nemluvě o psychické náročnosti.

Navíc kdykoli budete potřebovat pohlídat, bude hodinka hlídání obnášet zhruba tři hodiny příprav – najíst se, připravit svačiny, pití, plenky, vlhčené ubrousky, oblíbené hračky a mazlíčky, vyčůrat, obléci a jet, a po návratu vše zase vyklidit a umýt.

Stojí to vůbec za to?

Věřte, že stojí, ale je třeba vědět předem, do čeho jdete, a připravit se na to. Děti blízko sebe budou mít k sobě i citově blízko, velmi rychle si vytvoří silnou citovou vazbu a začnou si spolu brzy hrát. Menší dítě se bude učit nápodobou a spoustu věcí zvládne samo bez vás. Když bude druhému dítěti okolo jednoho roku, budou společné hry častější a vy budete mít konečně čas na vypití ranní kávy.

Výhodou je to, že budete mít téměř „dva v jednom.“ Nenastoupíte do práce, abyste za rok zase navázala mateřskou, nebudete muset tolik obnovovat šatník, protože přejdete téměř z jednoho těhotenství plynule do druhého. A jak budou vaše děti odrůstat, budete moci měnit dětské vybavení nebo hračky a nebudou vám doma překážet.

Další výhoda, která ovšem může být i nevýhodou, je to, že za pár let vám děti dopřejí klid. Zatímco vaše děti zvládnou sedět v restauraci, samy se najíst a pak si jít hrát na hřiště, ostatní maminky budou mít zpravidla tříleté dítě a termín porodu co nevidět. Pak si opravdu oddychnete, že nejste nyní na jejich místě, protože vy už jste si tím vším prošla – sice ve zhuštěné podobě, ale zvládla jste to.

Poslední výhodou je možnost vrátit se do práce dříve než po pěti šesti letech, snadněji se zapojíte do práce, protože to není tak dlouhá doba, kterou jste na rodičovské dovolené strávila.

Kolik dětí je málo a kolik moc

Už odmala se holky ve škole baví tím, že se jedna druhé svěřují, kolik by chtěly mít dětí, až budou jednou velké. Jedna chce dvě, jiná tři, často jsou inspirovány rodinou, ze které samy pochází. Co všechno ovlivňuje naše rozhodování v dospělosti, z čeho si skutečně dělat starosti a co naopak hodit za hlavu?

Jedno dítě

Autor obrázku: pixydust8605

Způsobí v rodině naprostou změnu. Vše se obrátí o 180 stupňů. Oba rodiče na chvíli vykolejí ze zajetých a bezpečných kolejí, na které jsou zvyklí. Často porod i jakoby byl vichřicí a rozházel sexuální život. Ženy jsou unavené, musí se s dítětem sžít, muži neví, jak by pomohli, aby nepřekáželi a zároveň nechyběli.  Tato situace ale trvá naštěstí jen první měsíc, dva. Pak se všechno urovná, uhladí, vrátí se zpět jistota a rutina, kterou máme všichni rádi, jen občas si ji úmyslně obměníme.

Výdaje za pleny, kočárek, oblečení, výbavičku, očkování, nábytek, hračky, umělé mléko, pokud nejde kojit… to vše hne finančním rozpočtem rodiny. Žena pobírá omezené finanční prostředky, proto některé maminky hledají přivýdělek v podobě prací, které stíhají dělat při dítku.

Říká se, že vychovat dítě vás bude stát milion.

Pokud není sebebavící typ, musíte ho zabavit vy, muž, nemá se s kým jinak pohrát, ani ono se nemá o koho starat, s kým se zabavit.

Dvě děti

Autor obrázku: Maria Ruch

V rodině opět nastává naprostá změna. Co jste si naplánovali, neplatí. Menší dítě žárlí, visí na obou rodičích, cítí se ztracené. Žena je unavená, péče o děťátko je ale mnohem jednodušší, než poprvé. Je si jistější, je zkušená. Muž opět tápe, ale zvládá péči o prvorozené a tím ženě velmi pomůže. Opět se tento stav brzy urovná, nemusíte mít strach!

Výbavička není tak nákladná, většinou je potřeba koupit pár kousků oblečení, pokud se narodil opět chlapeček, nebo opět holčička. Máte-li opačné pohlaví, investice do oblečení je mnohem vyšší.

Nemusíte ale pořizovat ani autosedačku, postýlku (avšak je nutné koupit např. postel staršímu dítěti), hračky, kousátka, chůvičky… většina věcí se podědí po prvorozeném.

Rozdíl pocítíte, až děti trošku povyrostou, kdy budete potřebovat dvoje zimní boty, dvakrát hradit školku, dvakrát obědy, kroužky, dvakrát prášky při nemoci…

Co se péče týče, zde ještě dva rodiče stačí. Funguje vzájemné domlouvání se, kdo kdy vyzvedne které dítě, kdo bude kdy doma s nemocným, kdo půjde na třídní schůzky.

Výhodou je, že se děti spolu pohrají, starší pohlídá mladší, takže je nemusíte mít stále na očích (samozřejmě ne hned).

Tři děti a víc

Autor obrázku: Riccardo Battistella

Opět nastává chaos. Maminka je profík, už se nehroutí s každým zabrečením miminka. Horší je to se staršími dětmi, které zase musí najít své místo v rodině a úkolem rodičů je, aby jim dokázali, že se s příchodem dalšího sourozence nic nezměnilo.

Výbavička je kompletní, pokud jste neměli první dva kluky a třetí holčičku, nemusíte pořizovat vůbec nic. Pokud ne, tady bohužel za výbavičku utratíte. Nákladné jsou očkování pro všechny děti, celkově léky, když jsou všechny nemocné, spolknou hodně peněz.

I kroužky a veškeré dokupování nových oblečků, bot a potřeb do školy, školky je velmi nákladné. Rodiče se musí skutečně umět otáčet, aby platili všechny výdaje a ještě dětem i sobě dopřáli nějaký relax.

Je dobré, máte-li k dispozici babičku. Např. u třech dětí je docela náročné ráno co ráno všechny děti obléknout, abychom odvedli prostřední do školky, nejstarší do školy a s nejmenším se vrátili domů. Zvláště ve špatném počasí nebo mrazu je to skutečně často nepříjemné.

Rodiče jsou při třech a více dětech už skutečnými mistry organizátory. Balení na víkend k babičce, koupání, oběd, uspávání, ve všem musí být řád a vše musí navazovat.

Tři děti si krásně vyhrají, ale také nadělají spoustu hluku, proto je dobré mít prostorný byt či dům. Je dá se říct nutné, aby si rodiče i děti měli od sebe možnost oddechnout. Každý občas potřebuje vypnout.

 

Je jen na vás, pro kolik dětí se rozhodnete. Neodsuzujte rodiče jedináčků stejně tak, jako rodiče pěti dětí. Nikdy nevíte, co je vedlo k počtu dětí, který mají, nebo pro nemohli mít víc, či proč nemají méně dětí.

Vzteklouni – druhá část

Vzteklouni – druhá část

Řešení vzteklého chování není žádná snadná záležitost. Tresty a zákazy sice mohou napomoci ale také ne vždy. Mohou vést k ještě častějším záchvatům vzteku a pak rodičům nezbývá nic jiného, než – li to řešit s pomocí odborníků.

Autor obrázku: greg westfall

Některé chytré knihy radí, abyste se snažily problematické situace řešit v poklidu a rozčilováním Vás samotných. Některé zase radí: radikální řešení. Dělejte totéž co dělá Vaše dítě. Pokud doma ječí, mlátí a háže hračkami o zem, udělejte totéž, vydávejte podobné zvuky jako dítě a jakmile dítě uvidí jakoby přehrávání chování jich samotných, pro příště si své vzteklounství rozmyslí!

Zkuste každou radu a pomoc, na kterou narazíte! Pokud nezabere jedna, může zabrat jiná. I kombinace několika řešení naráz může pomoci Vaši situaci vyřešit. Pokud se však opravdu domníváte, že toto „Vzteklounství“ samy nezvládnete, pokuste se s odborníky, najít příčinu a řešení.

Autor obrázku: Life Mental Health

Důvodem může být i pouhá žárlivost na sourozence či druhého z rodičů. Vadí jim, že jim věnujete více času než jim samotným tak, jak dosud byly zvyklý. Je pochopitelné, že pokud se narodí do rodiny s již jedním dítětem další miminko, musíte mu věnovat více pozornosti. Dá se to ale řešit tím, že dítěti staršímu se budete věnovat v době, kdy miminko spinká nebo miminku věnuje péči druhý z rodičů.

I starší sourozenci potřebují mít pocit, že jsou důležití a dokážete jim věnovat Váš čas. Ujistěte je jak slovy, tak i činy.

Obrňte se pevnými nervy, pokud máte doma více menších dětí, protože zcela jistě mladší potomek od toho staršího odkouká jeho chování a bude se ho na Vás též pokoušet praktikovat. Pak to budete mít doma ve dvojím či více vydání a Vaše nervy budou na pochodu.

Nejdříve se pokuste najít příčinu jejich vzteku a pak vhodné řešení.

Vzteklouni – první část

Vzteklouni – první část

Mnoho rodičů se musí doma potýkat s dětmi „VZTEKLOUNY“. Je mnoho důvodů, proč se děti vztekají, ale v každém případě tím dávají najevo svou nespokojenost.

Autor obrázku: Tammra McCauley

Dokáží se však vztekat i kvůli pouhé malichernosti, jako to, že jim mladší či starší sourozenec bere hračky. Někdy je to kvůli tomu, že nedostanou ihned to, co chtějí. Je samozřejmostí, že pokud maminka či tatínek vaří, nenechá ihned všeho, co právě dělá a nepůjde jim nalít pití či podat nějakou hračku, jen proto, že si to hlasitým křikem a vztekáním vynucují.

Musí se snažit pochopit, že ne vždy je možné všeho nechat a „skákat“ jak dítě „píská“, ale že musí počkat, než doděláte to, co právě dodělat musíte. Připálený oběd by jim asi rozhodně nechutnat, či obtisk žehličky na jejich oblíbeném tričku.

Někdo sice může argumentovat tím, že malé děti z toho nemají rozum a je jim jedno, že můžete připálit jídlo nebo právě zrovna dáváte vyprat prádlo a nemůžete se jim plně věnovat. Záleží čistě na každém rodiči, jak si své dítě naučí, ale někdy ani opakováním toho, že musí chvíli posečkat, než doděláte právě započatou domácí práci, není nic platné.

Autor obrázku: daily sunny

Mnohdy je tím na vině rozmazlování ostatních členů rodiny, nebo tím, že pokud jsou na prázdninách u babičky a dědy, ti jim rádi splní, co jim na očích vidí a koupily by jim snad i „modré z nebe“. Co když si to ale Vy, ve svém již tak nabytém domácím rozpočtu, nemůžete dovolit? Pak se opět potýkáte se vztekajícím se dítětem. Protože málokteré dítě  a hlavně to malé, si nechá vysvětlit, že si to nemůžete dovolit koupit – že na to prostě nemáte peníze.

Mnozí z Vás se jistě setkali v obchodě s ječícím dítětem, které se válí po zemi a předstíraným pláčem si vynucuje koupení té či oné sladkosti či hračky. Rodiče těchto dětí by se pak nejraději propadly několik metrů pod zem, protože si připadají zostuzeni vlastním dítětem.