Práce versus mateřství

Je dost pravděpodobné, že ani vy jste si nedovedla představit, jak těžké je skloubit mateřství a kariéru, dokud jste se do této situace sama nedostala. Vydělávat peníze a přitom být dobrá matka, není vůbec jednoduché. Určitě nejspíše toužíte po obojím, ale jde to?

PublicDomainPictures / Pixabay

Vodit si sebou dítě do práce není samozřejmě vždy reálné, spíše tedy nereálné a matka tak musí řešit fakt, že jednu z těchto věcí upřednostní. Své dítě, ale nadevše miluje a práci na druhou stranu velmi potřebuje, tak co s tím? Práce z domova od počítače také není jednoduchá, protože sice máte své dítě u sebe, ale na druhou stranu jste neustále ve stresu, od práce odbíháte a nesoustředíte se ani na jednu věc pořádně a dítě samozřejmě pocítí to, že je takzvaně na druhé koleji.

Ještě než se jakkoliv rozhodnete, tak si odpovězte na to, jestli je pro vás práce skutečně tak důležitá a chcete jí dělat na úkor svého dítěte. V práci to ale nebude snadné, protože budete ve stresu, nebudete si moci dovolit přesčas, zaměstnavatel na vás bude tlačit a vy se budete užírat. Budete řešit, jestli toto vše máte skutečně zapotřebí, nebo jestli by pro vás nebylo vhodnější zůstat doma. Nepomůžete tím ani sobě, ani svému dítěti.

Jinak to celé ale může fungovat tehdy, pokud máte doma podporu a pokud máte, kdo by vaše dítě pohlídal, zatím co vy budete vydělávat peníze. Předem  byste měla vědět, co uděláte, když bude vaše dítě nemocné, nebo když budete v práci muset zůstat déle, nebo nedej bože absolvovat pracovní cestu. Máte někoho kdo vás, jako matku zastoupí?

Pokud je vaše zaměstnání takové, že jej můžete dělat i z domova přes počítač, tak máte částečně vyhráno. Je třeba si ale určit přesně to, kdy se budete práci věnovat, nastavte si jasná pravidla a buďte důsledná. Práci neodkládejte, ale snažte se jí vyřídit jako první věc ve vašem dni.

Nenechávejte nic na později, nebo v hlavě nebudete mít celý den nic jiného, než to, že musíte ještě něco dodělat a s tímto faktem fungovat není nic jednoduchého. Kompromisem pak může pro vás být částečný úvazek, díky kterému zvládnete jak zaměstnání, tak i rodičovské povinnosti.

Otročení dětí

Otročení dětí

V mnoha zemích i kulturách, stejně jako v mnoha Vašich domácnostech, narážíme na využívání dětí. Někdy se může jednat o pouhé drobnosti, které Vy, jako rodiče, chcete po Vašich dětech.

Autor obrázku: woodleywonderworks

Někteří rodiče jsou někdy příliš lenivý nebo dokonce unavení, a proto své potomky žádají, aby tu nebo onu činnost udělaly za ně. Lze se ale také setkat s tím, že rodiče své děti využívají záměrně. Udělat tohleto nebo támhleto, přinést či odnést tohle či tamto.

Bohužel tento fenomén je stále častějším jevem. Proč by přeci dospělý zvedl své pozadí, aby šel umýt nádobí, zapnout pračku, pověsit prádlo, zamést podlahu, vysát koberec, vynést koš či dojít nakoupit, když to přeci za ně může udělat jeho puberťácký potomek!

Ono sice dětem vůbec neuškodí, když pomohou s chodem domácnosti, ale vše má své hranice. Využívat například pouze jednoho ze sourozenců, není právě tím nejvhodnějším řešením. Rodiče, kteří svým dětem zadávají různé úkoly i v okamžicích, kdy to mohou jít udělat oni samotní, pak je to již hrubé zneužívání situace.

Jedno z dětí se bude povalovat na posteli nebo se věnovat svým oblíbeným činnostem a druhé bude doma doslova „otročit“. To je typická ukázka upřednostňování některého z dětí. Nedělejte to, pokud chcete rozdělit domácí práce mezi členy rodiny, pak to udělejte spravedlivě a rovným dílem.

Autor obrázku: woodleywonderworks

Pokud to jde, udělejte danou věc samy a neposílejte to dělat dítě, a už vůbec ne věci, které by měli dělat dospělí. Mohlo by dojít k nehodě. Ony Vám nohy ani ruce neupadnou a děti Vám mohou pomoci s jednoduššími úkony, jako jednou za den umýt nádobí a Vy si pak vezmete na starosti další várku nádobí po jídle.

Prostě se o vše podělit, nikoli využívat situace nebo Vaší nechuti v daném okamžiku cokoliv dělat.

Bohužel se, ale také lze setkat s tím, že lidé své děti prodávají, jako levnou pracovní sílu a dokud je nezastaví příslušné úřady, nemají šanci se vymanit z celodenní dřiny sedm dní v týdnu. S touto situací se nejčastěji setkáváme v souvislosti s fanatismy nebo sociálně a finančně slabšími v naší zemi stejně jako v jiných státech a zemích.

Takže, milé děti, snažte se rodičům v domácnosti pomáhat dle Vašich schopností a dovedností! Budete za to zcela jistě pochváleni.

A, Vy, milý rodičové, nebuďte lenivý. Neubude Vás, když některé činnosti raději uděláte samy!!!