Každá těhotná maminka se netrpělivě těší na to, až bude moci cítit pohyby svého miminka v bříšku a tím pádem i pocítí, jak se miminko hýbe a kdy je v klidu. MiKde a kdy jsou cítit první pohyby miminka se v bříšku hýbou již v prvních týdnech těhotenství, ale pohyby jsou zatím znatelné pouze na ultrazvuku.
Přibližně v polovině těhotenství, pak přicházení první pohyby. U prvorodiček to může být později, u druhorodiček a více, se pohyby začnou hlásit poměrně brzy. Většinou je to ale okolo poloviny těhotenství.
Pohyby miminka můžeme nejprve zaznamenat pokud sedíme, nebo ležíme a máme ruce na bříšku. Najednou jakoby jsme cítily v rukách určité bublání a šimrání. Pohyby později ucítíte i bez doteku dlaní na bříšku. Díky pohybům víme, že je naše miminko v pořádku.
V období, kdy už pohyby cítíme, bychom měly sledovat jejich pravidelnost a to především proto, že pokud jsme pohyby nepocítily delší dobu, což může být i jeden den, je nutné vyhledat lékařskou pomoc a zjistit, proč pohyby necítíme.
V těch nejhorších případech se může jednat i o smrt miminka, ale tímto vás rozhodně nechci strašit, ale jen nabádat k tomu, abyste pohyby miminka sledovala a v případě, že se vám cokoliv nezdá, vyhledala okamžitě lékařskou pomoc.
Cítit pohyby je tedy velmi důležité. Může se stát, že se miminko delší dobu nepohne, ale důvod může být pouze takový, že je v klidu a spinká. Pokud se budete různě pohybovat, tak jej probudíte a ono vám jistě o sobě dá svými pohyby vědět. Ve většině případů se není čeho obávat.
Pohyby ke konci těhotenství jsou intenzivnější. V posledních týdnech vašeho těhotenství je můžete nejen cítit, ale i vidět. Pohyby cítí i vidí i vaše okolí, proto sáhnout si mamince na bříško a cítit hýbat se vaše miminko může i tatínek, nebo kdokoliv z vašeho okolí. Je to velmi krásný pocit.