Plánované rodičovství – 2. část
Nechci dítě!
V dnešní době existuje tak široká škála antikoncepce (ženské samozřejmě, muži mají pořád jen to své „S“ (kondomem) nebo „BEZ (kondomu)“ 😉 ) ,takže se občas chytám za hlavu, když slyším, že do toho nějaká nešťastnice „vlítne“ nechtěně. Spoléhat na to, že si váš milý „dá pozor“ je ta nejnespolehlivější metoda, která existuje! Která je ta nejspolehlivější? Neprovozovat sex :-D. Ne, teď vážně.
Určitě každá znáte „pilulku po“ (kdo by přece jen nevěděl, je to například lék Postinor, které se užívá až po styku a zabrání případnému uhnízdění oplozeného vajíčka). Ano, já říkám, proč ne, když je to nutné, ale nemělo by se z toho stávat pravidlo. Hlavní rozdělení antikoncepce je na nehormonální a hormonální.
Nehormonální jsou:
1. Metoda plodných a neplodných dnů
Je založena na omezené době životaschopnosti spermií a vajíčka. Vajíčko je po ovulaci schopno oplodnění asi 24 hodin a spermie v těle přežívají až 3 dny a plodné období u ženy je přibližně(!) tři dny před ovulací a jeden den po ní. Kdo by se s tím počítal, že? Notabene když to může být pokaždé trošku jinak.
2. Metoda kontroly děložního hlenu
Během ovulace má děložní hlen charakteristickou konzistenci. Když je hustý, lubrikační, čirý a tekutý je nejplodnější stadium, takže v tuto dobu žádné vylomeniny. Teď mě napadá, že toto se dá používat i naopak, že? Ale jak se toto kontroluje, si snad ani nechci představovat :-/.
3. Laktace (kojení) jako antikoncepce
Ano, i kojení může chránit, ale je to složité. Žena nesmí menstruovat, musí kojit minimálně 6krát denně a mezi kojením nesmí být delší čas než 6 hodit. Velice lákavé :-D.
4. Poševní pesar
Jedná se o gumový, umělohmotný, „klobouček“, který si žena zavádí před pohlavním stykem. Dá se používat opakovaně 1-2 roky. To zní rozumně, nemyslíte?
5. Chemické antikoncepční metody
Jsou to čípky, krémy a pěny, které obsahují spermicidní látky a tyto látky znehybňují nebo zabíjejí spermie. Aplikují se před pohlavním stykem, účinnost je 2-10 hodin. Co na to říkáte? Já dávám palec nahoru.
6. Nitroděložní tělísko
Toto tělísko narušuje pohyb spermií i přesun vajíčka a snižuje tak schopnost oplodnění. Pokud byste měli zájem, zeptejte se na gynekologii, tam vám ho zavedou do pochvy. Neměly by ho však používat ženy se silným a nepravidelným menstruačním krvácením, s častými záněty pochvy a také ty ženy, které často střídají sexuální partnery.
Velkou výhodou je jednoduchost používání (když je zavedené chrání a má dlouho dobu použitelnosti). Nevýhodou ovšem je zesílení menstruačního krvácení, mírné krvácení mezi cykly, určitá pravděpodobnost vypadnutí z pochvy, zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství a častá nutnost lékařských prohlídek. U této metody každý musí zvážit výhody i nevýhody
7. Sterilizace
Nevím, jestli se to dá vůbec počítat do antikoncepce, když se žena (nebo i muž ) zbaví možností mít potomstvo. Ale tato možnost se podle mě používá jen jako krajní řešení, když už dotyčná nebo dotyčný nějaké děti má a ví, že další chtít nebude (doufám!).
Je to chirurgický zákrok, při kterém dojde k chirurgickému přerušení vejcovodů ženy (u mužů uzavření chámovodů). Tento stav je trvalý a k oplodnění potom může dojít jen při umělém oplodnění. Pokud o sterilizaci uvažujete, mějte na paměti, že je to nevratný krok a velmi dobře ho zvažte!