Výchytávky jedné trhlé čtyřnásobné matky

Co vlastně s tím novorozeným miminem budu dělat? Tak tohle byla jedna z mých prvních vět. Ještě na porodním sále. Narodil se mi tehdy můj první syn. Až do této chvíle jsem se s miminkem mockrát v životě, možná jako i spousta z Vás, téměř nesetkala. Teda určitě ne takhle zodpovědně a napořád. Pár jich projelo občas kolem mě po městě v kočárku. Občas jsem některé zahlédla v obchodě. Ale mé kamarádky děti ještě neměly. Babička nebyla moc hlídací. No a rady od ní? Tak ty ať si raději nechá! Tohle přeci na svém děcku zkoušet nechci a ani nebudu! Dřív to bylo jen samé: kojit po třech hodinách, začít brzy přikrmovat, moc nechovat, vlastně nejlépe vůbec, abych si ho náhodou nerozmazlila… No fuj!  Teda jak já jsem tohle mohla s mou matkou přežít? To vážně nechápu.

Chci to dělat všechno po svém!

A tak to vlastně všechno začalo. A jestli chcete poslouchat své tělo, své dítě a své přírodní pudy, i Vám se život brzo od základu změní.

Cože bude jinak než dřív?

Už nebudete nikdy sama.

To malé škvrně bude pořád, ale opravdu pořád s Vámi!

V noci budete několikrát kojit v posteli. Když odejdete od spícího andílka, třeba jen na záchod , no, o sprchování ani nemluvím, okamžitě to zjistí. Už v půlce chodby uslyšíte ten řev. Celý den budete utěšovat jeho hlad. Buď  v sedě, někdo zvládá i v nosítku, v leže, při vaření, při čtení knihy či facebooku, při snídani, při obědě, teda jestli nějaký stihnete s tím tygrem vytvořit. Prostě asi tak 12 hod denně prokojíte. Ne, nebojte, nejste jediná! Je to vážně úplně normální. Celý den krom kojení skoro nic nestihnete.

Budete ho pořád chovat nebo nosit, tancovat s ním, uklízet s ním, houpat ho… Když zrovna nekojíte, je fajn si dítě uvázat do nosícího šátku či nosítka. Zpočátku ho připevníte na břicho. Později je možné mít mimčo i na zádech. Dá se tak krásně umýt třeba nádobí. A samozřejmě se u toho prcek i vyspí. O kočárku či postýlce si nedělejte příliš velké naděje. I já jsem zjistila, že to jsou téměř vyhozené peníze. Dítě bude chtít být jenom s Vámi! Nenalákáte ho na ten divný kus nábytku, co se nehýbe, co mu netluče srdce, co tak nádherně nevoní mlíkem.

A ještě musíte po každém probuzení přebalit zadeček.   Po spánku je však někdy lepší dítě nejdřív nakojit. S velkým hladem mimísek moc přebalovací náladu totiž zrovna nemá. Taky je často při příjmu výdej. Mohlo by se Vám pak lehce stát, že čistá vydrží plínka jen pár minutek.

A to je vlastně celá věda o miminkách

Tak takhle jednoduché to opravdu celé je. Když má kojenec u sebe maminku s mlíčkem a je uvázaný v šátku, nic mu ke štěstí nechybí. Můžete s ním jít kamkoli a kdykoli, klidně i v noci!  On chce stejně pořád jenom svoji maminku. Do tašky sebou přibalte pár plínek a vlhčených ubrousků na přebalení. Raději sebou vezměte i nové bodýčko, protože si ho často brouček buď poblinkne mlíkem nebo pokaká.  Můžete spolu jezdit třeba vlakem. Jděte s ním na přednášku, na nákup a nebo jen tak do parku. A vypravte se klidně jenom krmit slepice…

Užívejte si své mateřství a vzájemné propojení!

 

 

Alžběta Zelená

Správně vybraná kojící podprsenka zajistí pohodlí nejen při kojení!

Prožíváte poslední týdny svého těhotenství? Zaměřte tedy sovu pozornost na nákup vhodné kojící podprsenky, která vám v době kojení zajistí nejen snadné kojení, ale také celkový komfort a úlevu od bolesti prsou!

Výběr kojícího spodního prádla není jen tak. namátkou něco vybrat a dát do nákupního košíku? Tento přístup si můžete dovolit při výběru laku na nehty, ale nákup kojící podprsenky je třeba trochu promyslet!

Čeho si všímat?

Důležitý jen nejen střih, ale také materiál!

Při nákupu spodního prádla na dobu po porodu se nezaměřujte na cenu. Mnohem důležitějším faktorem je například materiál prádla.

Materiál podprsenky

Je důležité, aby prádlo bylo ušito z materiálů přírodních. Volit tak můžete například bavlnu, nebo její variantu v podobě mikrovlákna. Oba materiály zajišťují komfort při nošení a celkově příjemný pocit z dotyku. Bavlna ani mikrovlákno nezpůsobují alergické reakce, jako tomu může být u umělých látek. Navíc se skvěle přizpůsobí vašim křivkám, tedy nikde netlačí, neškrábou, nezpůsobují otlaky. Ňadra jsou během kojení velice citlivá a namáhaná, proto si zaslouží péči toho nejlepšího spodního prádla!

Praktičnost podprsenky

Existují dva typy podprsenek, jeden disponuje speciálním klipem, kterým se odklopí košíček prádla, druhý typ se v případě potřeby kojení pouze vyhrne. Doporučujeme mít oba dva typy kojícího prádla. Podprsenku s klipem využijete především přes den, kojící podprsenku vyhrnovací zase můžete nosit na noc, je totiž zcela bezešvá a poskytuje tak mimořádné pohodlí.

Střih kojící podprsenky

Je důležité, aby prádlo tvarově i velikostně padlo. Výběr podprsenky nechte tedy na poslední týdny před porodem, tak budete mít jistotu, že se vám prsa již příliš nezmění. Zvolit můžete vyztuženou či bezešvou podprsenku, záleží na tom, jaké jsou vaše potřeby. Chcete pouze pohodlí nebo vám záleží také na podpoře ňader? Vyztužené kojící prádlo může při volbě špatné velikosti tlačit, bezešvý typ prádla je snazší z pohledu velikosti vybrat.

Doplnění kojícího prádla

Nejen správná kojící podprsenka pomůže od bolesti, také speciální polštářky plněné gelem tiší bolest. Stačí je nahřát v teplé nebo studené vodě, přiložit k bolavému prsu a dopřát si tak studenou či teplou terapii.

Máte již koupenou kojící podprsenku?

Když kojit nelze aneb hlavně si nic nevyčítat

Když kojit nelze aneb hlavně si nic nevyčítat

Autor obrázku leighblackall

Když jsem čekala prvního syna, začala se má knihovna hromadit odbornou literaturou o těhotenství, porodu a péči o dítě. Kupovala jsem knihy i všemožné časopisy pro maminky a vše, co jsem přečetla jsem si brala k srdci.

Kojení je jedním z věčných témat. Snad v každém časopise najdete plno článků o tom, jaká je nejlepší technika, jak stimulovat tok a hlavně, jak moc je kojení důležité a jak moc může uškodit, když přestanete přikládat příliš brzy. Bohužel, tyto články jsou někdy spíš na škodu. Kladou na nás příliš velký tlak a když se kojení nedaří, jsme pak zbytečně ve stresu.

Já kojila sotva deset dní. Jednoho dne mi dítě neustále naříkalo a já pak zjistila, že nemám mléko. Dělala jsem psí kusy v naději, že tok mléka obnovím. Pila jsem hektolitry speciálního čaje, jedla doporučenou stravu, používala odsávačku, masírovala prsa. Vše bylo marné a já musela přejít na sušené mléko.

Hlavou mi bloudily citace z přečtených článků o kojení, jako například: „Kojení upevňuje vztah mezi matkou a dítětem. Nebude-li dítě přiloženo k prsu nejpozději do třiceti minut po porodu, nepřilne k matce a v budoucnu s ní nebude mít dobrý vztah…“

No, já měla syna v náručí poprvé až po pěti hodinách od porodu, protože nastaly komplikace a dítě muselo jít ven císařem. Už jen z toho jsem byla neskutečně stresovaná a když se pak ukázalo, že nemám mléko a ani se mi žádné netvoří, neměla jsem daleko ke zhroucení. Pořád jsem se jen obviňovala z toho, že jsem špatná matka, když nedokážu nakojit vlastní dítě a že mě můj syn bude v budoucnu nenávidět. Jak jsem jen byla hloupá!

Autor obrázku Lars Plougmann

Rodina mi pomohla pochopit, že to, že nemůžu kojit, přece neznamená, že nemiluji své dítě. I můj gynekolog mě ujistil, že není dobré články z časopisů pro maminky brát tak vážně. Vysvětlil mi, že někdy kojení opravdu možné není a že to ze mě nedělá špatného rodiče.

Můj syn krásně prospíval a byl velice spokojený a hlavně zdravý. Užili jsme si spoustu nádherných chvil a ještě nás jich mnoho čeká. Uvědomila jsem si, že pro mého syna bylo podstatné to, že má kolem sebe milující rodinu a usíná s plným bříškem.

Ano, kojení je důležité, ale někdy to prostě nejde. Důležité je, nic si nevyčítat a nestresovat se. Pokud vaše pokusy o kojení nevyjdou, nevěště hlavu. Mléka pro děti jsou dnes velmi kvalitní a navíc, vaše dítě potřebuje pohodu. Budete-li se stresovat, dítě to pozná a bude také nervózní.

Nemusíte mít strach, že když nebudete kojit, nebudete mít v budoucnu se svým potomkem dobré vztahy. Toto skutečně není o kojení, ale o lásce a výchově.