Co dělat, když dítě nechce jíst

Určitě se to stává více matkám, že děti zlobí s jídlem a nechtějí jíst. Jak tuto situaci řešit? Co dělat, když dítě nechce jíst? Nejprve je nutné, zavést pravidelný režim stravování. Ráno po probuzení dejte vašemu dítěti snídani. Snídaně je základ a proto, aby vaše dítě dobře jedlo, si dejte snídani spolu s ním, kdy se posaďte všichni ke stolu a snídejte.

Autor obrázku: woodleywonderworks
Autor obrázku: woodleywonderworks

U snídaně dítěti nepouštějte pohádky a ani jej jinak nerozptylujte, aby se soustředilo pouze na jídlo. Zhruba po dvou hodinách, je čas na malou svačinku, opět usedněte ke stolu společně a najezte se, klidně si dejte s dítětem závody a řekněte mu, že kdo to sní první, ten vyhraje a za odměnu si může vybrat, co bude chtít.

Ve 12 hodin je čas na oběd, který bývá asi největším problémem, dítě si začne vymýšlet, že nemá hlad, že mu to nechutná, že nebude jíst a podobně. Opět si sedněte ke stolu společně a společně obědvejte. Sdělte dítěti, že dokud si jídlo nedá, neodejde od stolu.

Po dalších dvou hodinách je čas na odpolední svačinu a poté samozřejmě na večeři. Pokud dítě nejí, dejte mu hroznový cukr, který podporuje chuť k jídlu. Snažte se, aby dítě mělo během dne hodně pohybu a tudíž, aby mu vyhládlo. Vezměte dítě na dlouhou procházku, nechte jej skákat na trampolíně, jezdit na kole, koloběžce, koupat se ve vodě a dělat vše, co podpoří chuť k jídlu.

Pokud je situace taková, že skutečně nechce jíst, odmítá stravu a vy už nevíte kudy kam, obraťte se na dětského lékaře s prosbou o pomoc. Rozhodně to nepřecházejte, protože dítě je ve vývinu a je třeba skutečně zdravě a pořádně jíst. Nedávejte dítěti sladkosti, pokud nejí nic jiného. Sladkostmi stravu nenahradíte. Je třeba, aby se vašemu dítěti dostávala strava vyvážená a taková, která mu něco dá.

Dětské nádobí

Dětské nádobí

Učíte Vaše milované potomstvo, jak správně stolovat? Pak zcela jistě využijte šikovných pomůcek – tzv. dětského nerozbitného nádobí.

Dnes již existuje široká škála různých druhů tohoto dětského nádobí, jehož ohromnou výhodou je, že je vyrobené z pevného plastu či podobných nerozbitných materiálů.

Autor obrázku: Stephanie Chapman

Žádného rodiče totiž vůbec nepotěší, když dítku nešťastnou náhodou při obědě vypadne z jeho nešikovných malých ručiček, keramický talíř či hrneček na zem a roztříští se na milion malých střípečků. O to víc Vás bude mrzet, pokud se jednalo o díl soupravy, který jste například dostaly jako svatební dar. Mnoho rodičů sice nad tím jen mávne rukou, ale najdou se i tací, kteří nesnesou pomyšlení neúplného servisu.

Proto nemeškejte a vyražte na nákupy těchto chytrých udělátek. Seženete je dnes již na mnoha místech a za téměř zanedbatelné částky. Nezapomeňte pořídit vše, co by mohlo Vaše děťátko potřebovat.

Jedná se hlavně o:

– hluboký a plochý talířek

– menší talíře na sušenky

– mističky

– hrneček

– skleničku

– velkou i malou lžičku

– vidličku

– nožík

Autor obrázku: Shari

Pokud se vybavíte vším tímto dětským nádobím, máte ušetřenu spoustu námahy i starostí. Tyto produkty se navíc dají použít i do mikrovlnné trouby, umývat v myčkách a nehrozí jeho rozbití. Navíc si lze vybírat z mnoha různých pohádkových motivů i barevných variací.

Takže Vaše dítko bude mít zcela jistě radost ze svého vlastního talířku či příboru, a Vy, rodiče, zase z bezstarostné konzumace obědu s klidným vědomím, že v případě nehody, Vás nebude čekat úklid střepů či případného zranění – pořezání se.

Stačí si jen vybrat a navíc ještě ušetříte za neustálé dokupování chybějícího (rozbitého) nádobí.

Návyk na jídlo

Návyk na jídlo

Mnoho rodičů musí naučit během dětských let své potomky na určitý návyk rozmanitého jídelníčku. Docela snadno se totiž může stát, že Vaše děťátko bude odmítat jíst určitý druh jídla, a Vy pak budete mít obrovský problém. A to, jak vyřešit, aby daný druh jídla neodmítal a naučil se ho jíst.

Autor obrázku: Liz

Může se sice jednat pouze o dětskou zarputilost a nebo jídlo odmítají jen tak z trucu. Najdou se takové děti, které například v raném věku budou jíst všechny druhy jídla, jako omáčky, maso, polévky či zeleninu a ovoce. Ale jakmile padne určitá věková hranice, začnou pojídat pouze některé části jídel.

Například může v dětství jíst všechny druhy masa včetně uzenin a po určité době pak maso začne odmítat, ale přitom budou i nadále konzumovat uzeniny, jako párky, salámy i sekanou.

Je pochopitelné, pokud má dítě alergickou reakci na určitý druh ovoce nebo zeleniny. Výsledkem je vyrážka nebo co hůře závažnější průběh alergie. V tomto případě je samozřejmostí, že bude daný druh vyřazen z jídelníčků. Pokud ale jde o odmítání jednoho jídla, pak je to spíše tím, že mu buď přestalo již chutnat, nebo mu ho někdo zošklivil.

Je jedno, zda ho zošklivilo pouhé štěbetání kamarádů o tom, jak jim toto dané jídlo nechutná, nebo zda ho baštily několikrát nedlouho po sobě, nebo jste ho jen špatně okořenily. Výsledek bude stejný! Toto jídlo prostě do pusinky nevezmou a ještě k tomu přidají hysterický záchvat, až to nakonec vzdáte a přestanete mu ho nabízet.

Autor obrázku: Joe Shlabotnik

Dítě ale nemůže být bez některých součástí složek jídla, které se například nachází pouze v mase, a proto Vám nezbývá nic jiného než – li zjistit, jak to vyřešit. V mateřské školce budou mít jen stěží velké pochopení pro to, aby pouze jednomu dítěti z desítky dalších, vařily jiné jídlo, než jaké papají všichni ostatní.

Tím, že však budete Vašemu potomkovi dané jídlo nutit, bude ho ještě více odmítat a rozčilováním a zákazy asi také ničeho nedosáhnete. Odborníci mohou radit to či ono, ale každý z rodičů musí vyzkoušet několik metod, než to úplně vzdá. Zkoušejte dítěti dané jídlo nabízet v malých porcích se sliby oblíbené dobrůtky, pokud jídlo alespoň ochutná, nebo slibem oblíbené činnosti. Ale ani to nemusí zabrat.

Prostě to musíte zkoušet stále dokola a pokud Vám toto jídlo nebo jídla bude i nadále odmítat, bude lepší zkusit jinou náhradu těchto složek potravin. Dnes již existuje mnoho náhražek masa stejně jako jiných surovin potřebných pro zdravý vývoj dítěte.

Takže pevné nervy a nevzdávejte to, milý rodičové. A Vy, milé děti, neohrnujte nos nad některými jídly, ona Vám pusinka ani bříško neupadne, když alespoň ochutnáte. Maminka i tatínek jistě ocení alespoň Vaši snahu si zobnout.

Vhodné jídlo pro děti

Vhodné jídlo pro děti

Nikdy, vůbec nikdy nedávejte Vašim dětem před hlavním jídlem nic sladkého ani slaného, jako jsou brambůrky a čokolády.

Zkazí si zuby i žaludek a rozhodně nebudou mít chuť na jídlo, s kterým se vaříte třeba i půlku dne.

Jakmile si dítě něčemu takovému přivykne, hodně těžko se takovéhoto zlozvyku zbavíte.

Od nejútlejšího věku Vašeho dítěte ho učte určitým rituálům při jídle, jako je sezení u stolku na židličce, používat lžičku či plastovou vidličku s nožem určené přímo pro děti a také používání ubrousku po skončení jídla, nebo aby nikdy u jídla nevydávaly hlasité projevy jejich chuti k jídlu – krkání, mlaskání či třískání příborem o okraj talíře.

Od počátku zkoušejte na talíři barevné kombinace, aby to lahodilo oku, ale zároveň se tam objevila rozmanitá škála vitamínů a vláknin, které rozhodně prospěje zdraví Vašeho dítěte.

Podávejte dítěti zeleninu i ovoce, ale v menších porcích a zpočátku pouze několik soust, aby si postupně navyklo na nové chutě. Pokud byste to přehnaly s množstvím, může se velmi snadno stát, že si vypěstuje odpor k těmto zdravým pokrmem.

Je dobré vždy dítě pochválit za každou snězenou porci a přislíbení jeho oblíbené dobrůtky za každé snězené jablíčko nebo dušenou mrkev.

Nechte se podílet se na přípravě jídel, rozhodně mu bude více chutnat, když si ho připraví sám. Nejlépe se to aplikuje u svačinek, dejte jim plastový příborový nožík, který se v dnešní době dá sehnat v každých domácích potřebách nebo dětských odděleních, rohlík nebo chléb, máslo, sýr či jiné mazací dobroty, které Vaše dítě zbožňuje a nějaký salám.

Ať si dítě vše naaranžuje, jak chce a líbí se mu a k tomu mu přidejte pár proužků barevné papriky, rajče nebo jakékoliv jiné barevné zeleniny či ovoce.

Děti zbožňují barevnost a kreativitu, a hlavně když si ji mohou vytvořit samy.

Dalším podpůrným prostředkem může být i velmi barevný a potištěný plastový talířek, protože keramický snadno skončí na zemi a z jedné věci se to rozletí na milion kousíčků. Děti milují dětské motivy, jako postavičky z oblíbených pohádek, květiny či cokoliv, co rozzáří jejich dětská očička.

Sladkosti sice dítěti neodpírejte, ale v rozumné míře, protože díky přílišně nevhodné a nezdravé stravě dochází k dnes již bohužel nezdravé obezitě.

Nikdo Vám bohužel neřekne, co je zcela zdravé a vhodné zrovna pro Vaše dítě, protože každé dítě má úplně jiné chuťové buňky. Snad jen odborníci zabývající se zdravou výživou, ale ve většině rodin s mnoha starostmi a běžnou denní zátěží, se takovými radami moc nezabývá a raději se řídí vlastním srdcem, „selským“ rozumem a hlavně pozorováním reakcí Vašeho potomka na jednotlivá ať již zdravá či nezdravá jídla.

Když budete dítěti odmítat jídla, která by dle ostatních jsou nezdravá, rozhodně Vám dítě ztropí scénu a ne vždy je to zcela nevhodné. Dítě má na nějaké neřesti nárok, stejně jako dospělí a pokud se nekonzumuje v příliš velkém množství, ničemu tím neuškodíte.

Snažte se dávat dítěti vyváženou stravu a pokud dáte nějaké jídlo, které není tak úplně zdravé, tak si s tím moc nelámejte hlavu, rozhodně se z toho nezboří svět.

Kdo z Vás žije bez nějaké té neřesti?