Máme doma novorozence
Nastal dlouho očekávaný den. Maminka je doma a spolu s ní přijel i malý uzlíček, který vydá za deset sirén.
Všechno je vzhůru nohama, naše biorytmy přestaly platit a všechno se podřizuje spánku a bdění malého človíčka. Rodiče jsou nevyspaní a rozlámaní ze všeho toho nočního vstávání a krmení.
Ale pak nastává den, kdy:
a) si miminko každé dvě hodiny spinká, ale za b) tatínek musí do práce a za c) maminka musí pouklízet, navařit, koupit plíny, oběhat všechny pojišťovny, dětské lékaře, zařídit první prohlídku novorozence, ohlásit se v šestinedělí na gynekologii a objednat se na prohlídku, zajít si na matriku pro rodný list dítěte, nakoupit mastičky, které doporučili v nemocnici jednak na opruzeniny dítěte, na natírání prsou, která jsou kojením hodně citlivá a potřebují taky péči.
Proto přijde vhod pár dobře cílených rad:
1. Domluvte se s někým rodiny, nejlépe s manželem, s maminkou nebo s tchýní, že s vámi zůstane první týden až dva doma a pomůže vás ustanovit celodenní rutinu. Manžel může dostat paragraf, takže záleží jen na zaměstnavateli, jak se k tomu postaví.
2. Poproste kamarádky a ostatní příbuzné, aby vám občas povozili kočárek, a vy jste měla chvilku pro sebe. Je důležité umět relaxovat. Jenom si tak sednout chvilku v klidu s knížkou v ruce a odpočinout si na chvilku od všech těch nových povinností, radostí i starostí, které přišly.
3. Bude dobré mít kamarádku nebo známou, která má taky miminko a se kterou si budete moct povyprávět o věcech, které vás trápí a těší. Děti si spolu postupně začnou hrát, stanou se kamarády, budou se na sebe těšit a hlavně se poznají před nástupem do školky, takže pro ně tato životní etapa jednodušší.
4. Stanovte si řád dne, který by se měl dodržovat. Ať je miminko zvyklé na dobu koupání, na to, kdy se chodí na procházky.
5. Buďte pokud možno klidná a vyrovnaná, když jste se svým miminkem, je velmi empatické a dokáže z maminky vytáhnout stres (skrze kojení) a taky víc křičí, když křičí i maminka.
Všem vám přeji krásné chvíle strávené s vašimi drobečky.