Muž u porodu ano, či ne

Také přemýšlíte nad tím, jestli si k porodu vezmete partnera, nebo jestli si tímto projdete raději sama? O oporu stojíte, ale představa, že je u něčeho tak intimního, vás děsí? I to se může stát.

By: Daniel Lobo

Muž u porodu vám však může velmi pomoci, někdy ale můžete být z jeho účasti spíše nervózní. Co je tedy lepší?

Záleží především na tom, co chcete vy. Pokud na vás muž naléhá, aby u porodu mohl být, ale vy necítíte, že to skutečně chcete, tak jej odmítněte. Jde tu především o vás. Pokud ale svého partnera u porodu chcete mít a on je ten, kdo váhá, tak jej zkuste přesvědčit, nebo si vezměte jiný doprovod.

Porod je totiž něčím, čeho se podvědomě obáváme, prvorodičky neví, co se bude dít a chtěly by u sebe mít někoho, kdo jim bude dělat alespoň psychickou podporu. Jako největší podporu vidí otce svého dítěte.

Někteří mohou mít pocit, že je to později odradí od sexuálních radovánek, někdo naopak může ke své ženě získat mnohem větší pouto, než tomu bylo doposud, protože viděl, co porod obnáší a co žena kvůli jejich společnému potomkovi musela vytrpět.  Je to velmi individuální, nejvíc ale záleží na tom, co chce žena. Je nutné se řídit především jejím přáním.

Pokud muže u porodu nechcete a to hlavně proto, že víte, že porod je něčím, u čeho rozhodně nevypadáte pěkně, trpíte, nechcete se v takto intimních chvílích ukazovat svému muži, nechte jej doma, nebo na chodbě a k porodu si vezměte jiný doprovod a to například kamarádku, dulu, nebo matku. Měl by to někdo, ke komu máte skutečně důvěru.

U porodu však  můžete být úplně sama. Vše je jen ve vaší režii a záleží jen na tom, co vy sama chcete. Partner, čili otec dítěte, by měl vaše přání respektovat a neměl by vás rozhodně do ničeho tlačit. Tady jde hlavně o vás.

Samozřejmě, že pokud jdete na porod císařským řezem, u porodu doprovod být v žádném případě nemůže.

Porod doma, proč ne

Některé ženy se porodnicím vyhýbají jako čert kříži, protože z nich mají strach. Na jednu stranu se ani není čemu divit, protože bílé pláště dokáží člověku psychiku pořádně narušit. Představa, že u porodu máte hned několik cizích lidí, kteří vám stojí mezi nohami a pozorují to, jak se vaše miminko dostává na svět, asi není moc příjemná. Vězte ale, že v tu chvíli toto vůbec nevnímáte, ale naopak je vám vše úplně jedno. Jenže porod neřešíme až v momentě, když již ležíme na porodním sále, ale samozřejmě ještě před tím, než k němu vůbec dojde a možná dokonce i ještě dříve, než otěhotníme.

Strach z nemocnice může být obrovský a ten pocit, že v takto intimních chvílích kolem sebe máte cizí lidi, se kterými se dost možná vidíte poprvé v životě, vás může dohnat až k tomu, že se rozhodnete rodit doma. Domácí porody se ale rozhodně nedoporučují. Může při nich dojít k obrovské tragédii, která může skončit nejen smrtí miminka, ale i matky. Toto se také nejednou stalo. V nemocnicích jsou na komplikace, které porod mohou provázet připraveni, doma tomu však rozhodně tak není. Jak tedy vyřešit strach z porodu a donutit se neriskovat porod doma, ale raději být v nemocnici?

Některé nemocnice mají porodnice uzpůsobené potřebám matky, a tak i když u porodu nechcete mít vyloženě doktora, ale raději byste jej měla pouze s porodní asistentkou, nebo svou vlastní porodní bábou, které se odborně říká dula, tak toto přání můžete vyslovit s tím, že kdyby došlo k jakýmkoliv komplikacím, doktor se okamžitě přivolá. Zároveň budete nablízku všem přístrojům a všemu, co je v případě potřeby nutné použít. Můžete si sama vybrat způsob porodu. Nikde není psané, že musíte ležet na gynekologickém křesle, ale rodit můžete tam, kde vám to bude pohodlné a kde se budete cítit příjemně.