Jak shodit přebytečná kila díky dietě?

Trápí vás kilogramy navíc? Už jste vyzkoušeli celou řadu diet, ale buď jste se jich nezbavili vůbec, nebo jste je zase rychle nabrali? Chcete už konečně jednou provždy shodit, ale nevíte, jak na to? Máme pro vás tip na dietu, se kterou to zvládnete.

Hubnout neznamená hladovět

Každý, kdo chce zhubnout a začne uvažovat o tom, že bude držet dietu, se bojí, že bude hladovět. Některé diety na tom principu skutečně fungují, jakmile si ale dáte něco navíc, kila se vrátí zpět jako bumerang.

Není se pak čemu divit, že to jednoho přestane bavit a začne si pomalu zvykat, že má silnější stehna, větší zadek a vystouplé bříško. Víte, že to jde i jinak? Hladovět rozhodně nemusíte, zrovna tak nemusíte trávit ani dlouhé hodiny cvičením.

Zkuste keto dietu

Keto dieta je způsob stravování, při kterém významně omezíte příjem sacharidů. Její popularita roste nejen mezi slavnými osobnostmi a sportovci, boom zažívá napříč dospělou populací.

Nejde o žádnou novinku, stav ketózy, do které se dostanete zhruba do 48 hodin od okamžiku, kdy snížíte příjem sacharidů pod 50 g za den, je dávno známý stav organismu. Jako efektivní způsob hubnutí se ale využívá až nyní, keto dietu označujeme i jako proteinovou nebo nízkosacharidovou dietu.

Jak keto dieta funguje?

Jejím základem je, jak zmiňujeme výše, snížení příjmu sacharidů. Ze stravy je nevynecháme úplně, ale výrazně je omezíme. Tělo už pak nebude moci využívat jako zdroj energie glukózu, kterou si udržovalo v játrech a svalech v podobě glykogenu, ale musí najít jiný zdroj energie. Tím se stanou tuky, konkrétně právě ty tukové polštářky, které vás tak trápí.

Víte, že během ketózy dojde ke snížení hladiny cukru v krvi, zlepšení stavu pleti, zmírní se potíže s otoky a v krvi se sníží i množství cholesterolu?

Když ale jednu složku potravy uberete, musíte ji logicky něčím nahradit. Sacharidy v tomto případě nahradíte kvalitními proteiny a zdravými tuky.

Co během keto diety můžete bez obav jíst?

Určitě se teď ptáte, co tedy během nízkosacharidové diety vůbec můžete jíst. Cukry jsou přece skoro ve všem. Keto dieta má tři fáze a těm je třeba přizpůsobit složení jídelníčku.

Během první fáze, kterou označujeme jako redukční, byste měli zhubnout asi polovinu toho, co chcete. Hubnete v ní nejrychleji ze všech fází, jíst můžete 5 ketojídel denně, až půl kila bílé a zelené zeleniny, 30 g ořechů nebo semínek a vypít máte 2-3 litry tekutin.

Redukční je i druhá fáze, už ale nehubnete tak rychle. Kromě 3 ketojídel si můžete připravit 2 standardní nízkosacharidová jídla, zase je povoleno až půl kila zelené a bílé zeleniny, dvě deci mléka nebo 150 g bílého jogurtu a 30 g ořechů a semínek.

Třetí a poslední fázi označujeme jako fixační a jejím cílem je udržet si vysněnou váhu. Každý den si připravíte 5 jídel, při jejichž přípravě zužitkujete to, co jste se během diety naučili. Jíst byste měli zdravě, chybět nesmí zelenina, dodržovat musíte pořád pitný režim, a hlavně vynechte potraviny, které obsahují hromadu cukru.

Novoroční předsevzetí – zhubnu!

Máme tu začátek února a tak se nabízí otázka. Také patříte mezi ty, kteří si se vstupem do nového roku dávají předsevzetí? A daří se Vám je plnit?

Předsevzetí jsou různá. Například, že přestaneme kouřit. Nebo se budeme více věnovat svým blízkým. Jedním z nejčastějších je, že zhubneme. Spousta žen, ale nejen žen, si toto předsevzetí dává každý rok. Vydrží pár dnů či týdnů a pak se opět vrací do svých starých kolejí.

Jak docílit toho, aby změna byla trvalá a předsevzetí zhubnout se skutečně splnilo? Přinášíme Vám pár tipů, jak svoje novoroční přání převézt do skutečného života a konečně se zbavit nechtěných tukových polštářků.

Začněte pozvolna

Pokud chcete zhubnout trvale a napořád, je zcela nemožné, aby to bylo hned. Změna váhy také nenastala ze dne na den a proto ani úbytky nemohou být rychlé. Jinak dojde k Jo-jo efektu a Vy si budete moct příští rok po Silvestru dávat předsevzetí znovu. A to jistě nechcete. Reálné je zhubnout 0,5 – 1kg tuku za týden. Pokud je to víc, s velkou pravděpodobností se zbavujete svalové hmoty a vody. Což není při trvalém hubnutí žádoucí.

Stačí malé úpravy

Aby byla Vaše změna trvalá, je třeba začínat pozvolna a provádět malé nenápadné úpravy v jídelníčku. Nejprve zkuste vynechat sladkosti. Spousta lidí utíká od různých stresů a problémů k jídlu. Hlavně ke sladkostem.

Pokud také patříte mezi milovníky sladkého, zkuste jako první úpravu vyřadit právě sladkosti. Vašemu tělu nic nedávají, naopak. Veškerý cukr se ukládá. Obzvlášť, pokud mlsáte večer.

Místo něčeho sladkého zkuste sáhnout po kousku ovoce nebo zeleniny. Případně je vhodnou alternativou hrstička oříšků.

Stejné je to se slanými pochoutkami. Různé čipsy, slané oříšky a tyčinky jsou další z nejčastějších potravin, které lidé mlsají.

Pivo, víno a ostatní alkohol

Často slýchávám v poradně, že si klient dá jen jedno, dvě piva. To přece nemůže být problém, co se týká váhy. Opak je pravdou. Pokud je to pravidelné, tak dvě piva už dokáží hodně navýšit denní příjem. A pokud nemáte dostatek pohybu a pivo si dáte večer, pak kila jen naskakují.

Stejné je to s vínem. Každá druhá klientka, která mi za poslední rok prošla poradnou, mi sdělila, že si dává obden (některé dokonce každý den) skleničku vína. Někdy dvě. Opět je to samozřejmě ve večerních hodinách a dost často je to doplněno oříšky. Slanými.

Jestliže chcete zhubnout trvale, alkohol omezte. Alespoň než se dostanete na „svou“ váhu. Pak, když si dáte občas sklenku vína nebo malé pivo, Vaší váze to neublíží.

Tělo nemá totiž problém zpracovat cukr obsažený v alkoholu, ale právě ten alkohol. Jestliže se snažíte si nastartovat metabolismus, začnete jíst pravidelně, menší porce apod.  a dáte si alkohol, tak se Vaše veškeré úsilí vrací na začátek.

Pozor na pečivo, které kupujete

Jíte bílé pečivo? I zde může být problém, proč Vaše váha neklesá. Zkuste postupně bílé pečivo nahradit pečivem žitným a celozrnným.  Vybírejte také pečivo, kde jsou viditelná semínka. Ale nejen na povrchu. Pozor si dávejte také na dobarvované pečivo.

Zelenina a zeleninové saláty

Zkuste každý den zařadit zeleninový salát ideálně zakápnutý kvalitním olivovým olejem. Když máte na něco chuť, dejte si kousek zeleniny. Můžete zvolit mrkev, papriku, kedlubnu. Prostě jakoukoliv zeleninu, kterou máte po ruce. Zároveň můžete přidat kousek zeleniny ke svačině.  Dodáte tělu vodu, vitamíny a také vlákninu.

Zařaďte pravidelnost

Ač se to někomu nemusí zdát důležité, pokud chcete zhubnout, budete muset jíst pravidelně. Ideální je 5 – 6 jídel denně. Pokud totiž tělu nedáte živiny, začne se Vám zpomalovat metabolismus a tělo si bude ukládat do zásoby. Takže vlastně všechno (nebo velká většina toho co sníte) se Vám bude ukládat. Tělo je velice „chytré“ a ví, že si musí udržet energii, aby mohlo fungovat. Mozek i všechny vnitřní orgány jsou v pohybu pořád.

Začněte snídat

Pokud jste dosud nesnídali, může to být další z důvodů, proč se nemůžete dostat na Vaši vysněnou váhu. Začněte snídat postupně, pozvolna. Dávejte si něco menšího, lehkého, abyste tělo zbytečně hned ze začátku nezatížili. Někteří lidé mají po ránu problém jíst. Žaludek na to není zvyklý a u někoho to dokonce vyvolává pocity na zvracení. Také patříte mezi ty jedince? I já jsem měla podobné pocity, než jsem se naučila snídat. Ale věřte, stojí to za to. Už jen to, že se ráno najíte, Vám může pomoct shodit prvních pár kilogramů. A co víc, nebudete unavení.

Pitný režim

A jedna z těch nejdůležitějších rad na konec… Naučte se dodržovat pitný režim. Jestliže chcete zhubnout, bez toho to nepůjde. Tělo při hubnutí (a nejen při něm) potřebuje odvádět z těla škodlivé látky. Pokud mu nedodáte dostatek tekutin, tyto látky se hromadí v těle. Navíc tělo je z velké části z vody a díky pitnému režimu se roznáší po těle i vitamíny, minerály a další potřebné látky pro život.

Ideální je pít čistou vodu, vodu s citrónem, případně bylinkové nebo ovocné čaje.

Změny zařazujte zlehka a postupně, aby mělo tělo čas všechno přijmout. Prudké změny většinou moc úspěchu nepřinášejí. A z vlastní zkušenosti vím, že ten, kdo udělá razantní změny hned v začátku, dlouho nevydrží a vrátí se zpět do svých starých kolejí.

Hubenost vs. otylost

Hubenost vs. otylost

Téměř každý „puberťák“ řeší otázku toho, zda není příliš tlustý a je dostatečně hubený. Bohužel některé děti to příliš hrotí, až to nakonec vede i k onemocnění zažívacího traktu, extrémním dietám, někdy i anorexii či bulimii.

Autor obrázku: wsilver

Ani jedna varianta není pro zdraví žádného dítěte dobrá. Proto je třeba s Vašimi dětmi hovořit o jejich váze, jako o jakýcholiv jiných běžných věcech, které pubertální děti trápí. Vždy je ujistěte, že to, jak vypadá není tak důležité, jako to, jak se chová ke svému okolí. Většina lidí by se měla řídit heslem, že nezáleží na tom, jak vypadáte, ale na tom, jaké máte srdce.

Pokud děti opravdu nejsou spokojeni se svou vahou, dá se upravit jednoduššími způsoby než zmíněnými extrémními dietami, které stejně většinou nedokáží dosáhnout vytyčené váhy. Diety sice špatné být nemusí, ale rozhodně ne extrémní, nebo to, že se bude dítě dopovat různými chemickými preparáty, které nakonec stejně nepomohou a budou Vás akorát tak stát zbytečné peníze.

Omezit tučná jídla, jíst více vyvážené stravy, složené z častější konzumace ovoce a zeleniny, nebo jíst menší porce jídla. To je jedním z řešením problémů s váhou kohokoliv, kdo se chce zbavit nadbytečných kil. Další možností je častější sportování, jako chození do posilovny, jízda na kole, běhání nebo dokonce dlouhé procházky, které napomohou spalování nadbytečných tukových ložisek.

Autor obrázku: Joy

Mnoho dětí se tímto problémem zaobírají přespříliš a bojí se o tom se svými rodiči promluvit, aby před nimi nevypadaly divně. Není se za co stydět a bát se rodičů také nemusíte. Hlavu Vám rozhodně neutrhnou, spíše naopak. Překvapí Vás porozuměním a pokusí se Vám určitě pomoci.

A pokud se před rodiči stydíte o tomto problému hovořit, zcela jistě se ve Vašem okolí najde jiný člen rodiny, přítel či kamarád, který rád Vaše problémy vyslechne.

Nepouštějte se do rychlého shazování kil, spíše si tím uškodíte, a pak si můžete nést následky až do konce života.

Takže, milé děti, nebojte se přijít za Vašimi rodiči a mluvit s nimi o tom, co Vás trápí a při zbavování se kilogramů, které se Vám nelíbí, postupujte pomalu a s rozvahou. Trocha čekání na docílení požadovaného efektu se Vám rozhodně vyplatí.