Čistotou ke zdraví… Anebo ne?

Jsou lidé, kteří si s hygienou nedělají veliké starosti a nevadí jim, když žijí v nečistotě a zápachu, ale také mezi sebou najdeme lidi, kteří jsou puntičkáři a doslova si vše několikrát přečistí, aby náhodou nenarazili na nějaké bakterie. Obě dvě varianty jsou extrémy, ale ani jedna není zdravá.

Proč téma mytí rukou?

Protože jsou ruce nejvíce používaná část těla a bez rukou bychom moc činnosti dělat nemohli, ale zároveň je to právě ta část těla, která se nejrychleji a nejvíce ušpiní. A je mnoho spekulací kolem toho, jak máme o své ruce pečovat. Je lepší sprchování než koupání ve vaně.

Jak si máme ruce mýt

Autor obrázku: woodleywonderworks

Jako děti nás to doma učili rodiče a později to bylo vyvěšeno nad každým umyvadlem ve škole a teď se s tím dokonce můžeme setkat i nad umyvadlem v práci – Leták, na kterém je dopodrobna nakresleno, že nejprve musíme ruce smočit, potom si na jednu musíme dát mýdlo a následně jednou rukou třeme o druhou a naopak … a tak dále, co všichni známe.

Hlavní otázkou je, jak často si ruce máme mýt?

Je nezbytné, abychom si ruce myli po toaletě, o tom ani nemusíme uvažovat a automaticky jdeme k umyvadlu. A potom je samozřejmé, že když si je ušpiníme třeba při práci na zahradě či při servisu auta a podobně. A jak učíme své dítka, tak před každým jídlem. Ano či ne? Malé děti sahají na jídlo rukama, těm rozhodně ano. Dospělí a větší dítě jí příborem, takže se do přímého kontaktu s potravou nedostane dříve než v ústech, tak proč si zbytečně mýt ruce?

Proč je zbytečné mytí špatné?

Protože čím častěji ruce myjeme, tak tím více z nich smýváme i nepatrnou vrstvu, kterou jsou naše ruce pokryty, aby se různé bakterie nedostaly dále. Takže když je myjeme často, tak si ubližujeme.

Čím ruce mýt a čím ne?

Samozřejmě mýdlem, ale není mýdlo jako mýdlo. Mýdla na bázi oxidů (hydroxidů) jsou sice účinnější, ale jen právě protože neutralizují naši pokožku, čím daleko lépe způsobují, že opět ta naše ochranná vrstva jde společně se špínou pryč. A kyselá mýdla také ne, protože naše tělo (ač se udává, že je neurální) tak je lehce kyselé a tak bychom to dále neměli přidávat, protože všeho moc škodí.

Takže jsou nejlepší klasická mýdla, bez jakýchkoliv přidaných chemikálií a to už ať jde o tuhá mýdla či tekutá.

Přehnaná hygiena

Přehnaná hygiena

Trocha té špíny neuškodí, ale přehnaná hygiena by mohla!

Najde se mnoho rodičů, kteří striktně dodržují až přehnanou hygienu a jejich vlastní okolí je i mnohdy za to odsuzuje. Neměly byste to s hygienou ale příliš přehánět. Mohlo by to více uškodit, než to být ku prospěchu.

Dodržovat hygienu, ano, ale ne zase až moc přehnaně. Děti totiž milují, pokud se mohou ručičkami „vrtat“ v pískovišti, nebo v hlíně na Vaší zahrádce, a stejně tak se do těchto nečistých místeček usadit. Tudíž zákonitě skončí zamazané od hlavy až k patě. Následné vykoupání se ve vaně je pak pro ně jakousi odměnou, než trestem za jejich řádění ve špíně.

Autor obrázku: Diane Gregg

Ani umytí rukou před každým jídlem rozhodně neuškodí, protože všudypřítomné bakterie Vás ohrožují na každém kroku.

Ale ti, kteří si téměř každých deset minut myjí ruce různými dezinfekčními přípravky, již tak obvyklý jev není. A když k tomu navíc nutí i ostatní členy domácnosti, velmi brzy to začnou odmítat dělat.

Uklízení domácnosti dezinfekcí je také velmi časté, ale ne x-krát za den. Někteří dokonce dezinfikují stolky po každém jídle. Stačí málo a uděláte ze svého dítka alergika, nebo astmatika, popřípadě způsobíte ekzém.

Objevily se již i takové případy, kdy rodiče venku své děti okřikují, aby na nic našahaly, ani si nehrály s žádnými cizími hračkami, protože mohou být plné bakterií. V takovémto případě pak musí chudák dítě pouze sedět vedle své maminky na lavičce, a pouze z povzdálí závistivě a lítostivě sledovat, jak si ostatní děti na hřišti radostně hrají a dovádějí.

Přílišnou hygienou však můžete i Vašemu dítěti zdravotně ublížit a navíc Vás za Vaše okázalé jednání začít i nenávidět.

Dodržujte základní hygienické principy a rozhodně Vašemu dítěti zcela nic nehrozí.