Jak na bolesti bříška

Bolesti bříška jsou nejčastějším problémem plačícího miminka v noci. S bolavým bříškem se nejčastěji setkáváme u kojenců a batolat, méně často pak u starších dětí. Akutní jsou i chronické bolesti vznikající z mnoha důvodů. Můžeme jim předcházet babskými radami a různými bylinkami. Podívejme se na nejčastější důvody a řešení bolestí bříška.

milpek75 / Pixabay

Bříško zlobí nejčastěji když má miminko zablokované prdíky. V tomto případě je pomoc velmi snadná. Stačí chvilku pohybovat s nožkami dítka směrem k bříšku ohýbáním v kolenou. Můžeme bříško jen jemně prohmatat, promasírovat. Bříško tím pomačkáme a prdíky uvolníme.

V mnoha případech miminku bříško přestane fungovat. Dostalo se tam nějaké jídlo, které se moc nehodilo. Bříško je potřebné prohřát. Ohřejte mléko s medem, k prohřátí spolehlivě poslouží. Po mléce s medem děti rády rychle usnou.

Pozor ale na mléko s medem podávané starším dětem. Po neumytí zubů zuby černají.

Po teplém mléce začnou střeva opětovně fungovat, miminko bude mít nějakou dobu větry nebo se pokaká. Vyčkejte chvíli, co se bude dít, aby řídké hovínko dítě nechladilo a zbytečně ho znovu neprobudilo.

Proč u batolat často přichází bolest bříška?

U malých dětí se objevují bolesti bříška v oblasti pupíku nejčastěji spojené s nezralou trávící soustavou, která zapříčiňuje nadměrné nadýmání. Dalším důvodem je polykání vzduchu při sání mateřského mléka. Vzduch se nahromadí v bříšku a nechce se mu ven. Proto je mačkání bříška či cvičení s nožičkami důležité. Bolení bříška může být také alergická rekce na kravské mléko nebo jiné potraviny.

Jak předcházet bolestem bříška

Když miminko kojíte, vyhýbejte se nadýmavým potravinám jako třeba čočka, hrách, fazole, květák, cibuli, zelí. Velmi nadýmavé je také čerstvé pečivo. Bylinky dobré proti nadýmání jsou například máta, fenykl či anýz. Pokud miminko bolí bříško opakovaně, snažte se pečlivě sledovat co jí a podle toho hledat potravinu, díky které se bolesti vyskytovaly.

 

Zbavte vaše miminko nepříjemné koliky a bolesti bříška

Autor obrázku: Raphael Goetter

Mnoho několikatýdenních dětí bohužel prožije nepříjemné koliky. Jde asi o 20 – 25% dětí. Bolesti bříška u miminka jsou velmi častým jevem a nejen matky, ale i odborníci se jim snaží co nejlépe a nejrychleji pomoci.

Ať už máte doma chlapečka, nebo holčičku, nepříjemné nadýmání potkává obě pohlaví, i když se uvádí, že více postiženi bývají kluci. Vyzbrojte se včas účinnými doplňky stravy a ulevte vašim dětem od tvrdého, nafouknutého a bolavého bříška.

Kdy dochází k silným kolikám

Většinou přichází nečekaně mezi 2. – 3. měsícem věku. Projevuje se neutišitelným pláčem děťátka, který trvá i několik hodin. Často přichází ve stejnou denní nebo noční hodinu. Jakoby např. úderem 19. hodiny zazvonil uvnitř miminka budík a ten bolest spustil. Mnoho rodičů uvádí, že by si podle pravidelnosti mohli nastavovat hodinky.

Proč kojence bolí bříško

Jelikož jsou dětičky velmi malé, nedovedou zatím dobře používat nožičky, příliš je nezvedají, nezapojují břišní svalstvo a střeva se téměř nehýbou. Koliky jsou spojovány i se stravou kojících maminek. Často ale ženy uvádí, že i když u prvního dítěte jedly stejné jídlo, jako u druhorozeného, jedno bříško bolelo a druhé ne. Příčina může být i z důvodu onemocnění, nebo jej mohou zapříčinit psycho-sociální faktory.

Další příčinou je intolerance laktózy. Bolest bříška způsobuje odlišné mikrobiální osídlení střev. Děti s kolikou trápívá i reflux, jenž může mít souvislost s nadměrnou plynatostí.

Dětem od koliky uleví kapky ColiPrev

Doslova zázračné kapičky ColiPrev obsahují přírodní enzym laktáza, který je nezbytný pro správné trávení laktózy. Je vhodné kombinovat přidáním kapek s obsahem kmene Lactobacillus rhamnosus GG, dříve označovaným jako probiotikum. Aby děti bříško nebolelo, můžete jim tímto způsobem pomáhat už od narození. Pro starší děti a dospělé je možné využít i probiotické doplňky stravy v jiné než kapkové podobě.

“Zarazte“ bolestivé koliky hned v jejich počátku a pořiďte vašemu miminku účinné kapky ColiPrev.

Bolest bříška u miminek

Bolest bříška u miminek

Autor obrázku Should Be Folding Laundry

Jistě to znáte, vaše ratolest pláče celé hodiny bolestí a bříško má nafouklé a tvrdé. Miminka ještě nemají dostatečně silné svaly a tak jim i malý větřík v bříšku může způsobit velkou bolest. Naštěstí existuje několik typů, jak svému dítěti pomoci.

Speciální krémy:

V lékárně se dá sehnat ohromné množství krémů, které vašemu uzlíčku pomohou. Masírujte bříško několik minut ve směru hodinových ručiček alespoň dvakrát denně. Já osobně jsem s pomocí krému valné úspěchy nesklidila, ale každé miminko je jiné a tak je třeba vyzkoušet vše.

Kapky:

Na trhu je mnoho různých kapek na větříky. Myslím, že nejoblíbenější je Espumisan pro děti s banánovou příchutí. Nepoužívejte ale kapky neustále. Snažte se pomoci dítěti, aby posílilo své svalstvo a bylo schopné to zvládnout samo. Kapky sice většinou pomohou, ale jejich zrádnost je v tom, že dítě si na ně může zvyknout a pak se nebude snažit samo.

Fenyklový čaj:

Myslím, že je mnohem účinnější, než mastičky na větry. Můžete koupit porcovaný fenyklový čaj nebo vyvařit samotný fenykl. Já zároveň s fenyklem vařím i několik zrníček kmínu a je to velmi účinné. Dávejte miminku čaj mezi jídly a jistě uvidíte výsledky

Teplý polštářek:

Má oblíbená pomůcka. Kupte polštářek naplněný třešňovými peckami a ohřejte ho v mikrovlnce. Pecky udrží teplo skutečně dlouho a zároveň bříško masírují. Teplo polštářku navíc často pomáhá dětem lépe usnout.

Cvičení:

Autor obrázku uzi978

Položte miminko na podložku a jemně mu přitiskněte kolínka k bříšku. Pak vezměte levou ruku a pravou nohu a křížem se snažte dotknout kolínka a lokte. Totéž opakujte s pravou rukou a levou nohou. A pak zase kolena jemně na bříško. Nejen že tím uvolníte větry, případně stolici, ale zároveň posilujete miminku svaly. Na toto cvičení nezapomínejte, i když už bude dítě pást hříbátka. Ležení na bříšku ještě neznamená konec bolesti bříška.

Teploměr a speciální hadičky:

Tato technika sice opravdu vždy zabere, ale raději ji použijte jen pokud to bude opravdu nezbytně nutné. Teploměrem můžete dítku při neopatrném zacházení ublížit. Navíc pokud používáte teploměr nebo speciální hadičky z lékárny, může vaše dítko zlenivět a vy se pak můžete ocitnout v začarovaném kruhu.

Tyto pomůcky totiž vašemu miminku pomohou prakticky bez námahy a některé děti si na toto snadno zvyknou a pak se přestanou snažit. Děti navyklé na časté zavádění hadiček nebo teploměru pak mohou mít problémy se střevy a to přece nechceme.