Přehnaná hygiena

Přehnaná hygiena

Trocha té špíny neuškodí, ale přehnaná hygiena by mohla!

Najde se mnoho rodičů, kteří striktně dodržují až přehnanou hygienu a jejich vlastní okolí je i mnohdy za to odsuzuje. Neměly byste to s hygienou ale příliš přehánět. Mohlo by to více uškodit, než to být ku prospěchu.

Dodržovat hygienu, ano, ale ne zase až moc přehnaně. Děti totiž milují, pokud se mohou ručičkami „vrtat“ v pískovišti, nebo v hlíně na Vaší zahrádce, a stejně tak se do těchto nečistých místeček usadit. Tudíž zákonitě skončí zamazané od hlavy až k patě. Následné vykoupání se ve vaně je pak pro ně jakousi odměnou, než trestem za jejich řádění ve špíně.

Autor obrázku: Diane Gregg

Ani umytí rukou před každým jídlem rozhodně neuškodí, protože všudypřítomné bakterie Vás ohrožují na každém kroku.

Ale ti, kteří si téměř každých deset minut myjí ruce různými dezinfekčními přípravky, již tak obvyklý jev není. A když k tomu navíc nutí i ostatní členy domácnosti, velmi brzy to začnou odmítat dělat.

Uklízení domácnosti dezinfekcí je také velmi časté, ale ne x-krát za den. Někteří dokonce dezinfikují stolky po každém jídle. Stačí málo a uděláte ze svého dítka alergika, nebo astmatika, popřípadě způsobíte ekzém.

Objevily se již i takové případy, kdy rodiče venku své děti okřikují, aby na nic našahaly, ani si nehrály s žádnými cizími hračkami, protože mohou být plné bakterií. V takovémto případě pak musí chudák dítě pouze sedět vedle své maminky na lavičce, a pouze z povzdálí závistivě a lítostivě sledovat, jak si ostatní děti na hřišti radostně hrají a dovádějí.

Přílišnou hygienou však můžete i Vašemu dítěti zdravotně ublížit a navíc Vás za Vaše okázalé jednání začít i nenávidět.

Dodržujte základní hygienické principy a rozhodně Vašemu dítěti zcela nic nehrozí.

Smyjte nečistoty antibakteriálním mýdlem – druhá část

Smyjte nečistoty antibakteriálním mýdlem – druhá část

Nejen pro nás pro lidi je to škodlivé, ale i pro zvířata

Ve skutečnosti mohou antimikrobiální produkty být pro vás špatné. Většina antibakteriálních položek je léčeno pesticidem, zvaným triclosan. Studie naznačují, že triclosan narušuje štítnou žlázu a pohlavní hormony u zvířat. K nim se dostane spláchnutím do kanalizace, tudíž do vodních toků, kde sluneční světlo jej převádí do jedovatého dioxinu, který má špatný vliv na ryby a divokou zvěř.

Antibakteriálním mýdlem to můžete jen zhoršit

Také si uvědomte, že triclosan zabíjí všechny bakterie, což znamená, že může zabít i ty dobré bez chyb na vašem těle, které pomáhají předcházet nemocem tím, že drží škodlivé bakterie, viry a plísně na uzdě. Někteří vědci se obávají, že nadměrné užívání antibakteriálních mýdel by mohlo udělat vlastně infekční bakterie horšími, v urychlení jejich odolnosti vůči antibiotikům.

Nepodceňujte mikroby

Ale není to jen o infekci. Mnoho vědců věří, že dobré mikroby hrají klíčovou roli v regulaci našeho metabolismu, ve vedení vývoje mozku, které ovlivňují chování a regulují zdraví. Například, mikrobům ve střevě bylo prokázáno, že mění chemii mozku u myší, tak jinak ovlivňují úzkost a deprese, oni mohou ovlivňovat zánětlivé reakce, které přispívají ke vzniku rakoviny a srdečních onemocnění.

Mikroby mohou možná dokázat i víc

Národní institut pro zdraví v současné době zkoumá biliony mikrobů nalezených v lidských ústech, nosu, jícnu, ve střevech, v kůže a v urogenitálního traktu, které byly identifikovány, jenž se nacházejí u zdravých lidí, a které chybí u lidí, kteří zdraví nejsou. Související výzkum zkoumá, zda mikroby mohou pomoci při léčbě chronických zažívacích a autoimunitních onemocnění, jako je Crohnova choroba a roztroušená skleróza. Vědci také studují, zda moderní lékařské postupy, například C-profil (ve kterém novorozenci obcházejí zdravé bakterie v porodním kanálu), a nadměrné užívání antibiotik, přispívající k eskalaci zdravotních problémů, jako je astma, potravinové alergie, a obezita.

Pryč se všemi obavami

Takže uložte někde hluboko strašidelné lezoucí obavy. Většina z těch bilionů drobných tvorů na vašem těle pomáhají udržovat velmi složitý a zázračný systém ve vás.

Umyjte opravdu jen strašidelné nečistoty pryč jednoduchým mýdlem a vodou a ignorujte marketing, jenž se snaží přimět vás ke koupi něčeho, co nepotřebujete. Vy vašim mikrobům a zbývajícím 10 procentům buněk ve vašem lidském těle může být jen vděčni a děkovat jim.

Smyjte nečistoty antibakteriálním mýdlem – 1. část

Smyjte nečistoty antibakteriálním mýdlem – 1. část

Když jsem byla malá, tak mně připadali některá fakta směšná a neuvěřitelná, jako třeba když jsem se zachichotala po zjištění, že 60 procent lidského těla se skládá z vody. Počala jsem se vrtět a kymácet ze strany na stranu, abych nějak zaregistrovala pohyby vln v mém těle, napodobovala jsem láhev, s kterou se zaštěrchá, ale nic tomuto faktu nenasvědčovalo, že by měl každý člověk v sobě takové množství vody.

Bali jsme se někdy zbytečně

Ukázalo se, že jsme měli předstírat, že jsme byli pokryti nežádoucími buňkami, které plavou v té spoustě vody v našem těle i na pokožce.

Věda dopomohla, k dalšímu vědění

Vědecké studie však nyní ukazují, že devět z deseti buněk v našem těle, nejsou ve skutečnosti pro nás škodlivé, jsou to mikroby. Ano, v našem těle se plazí mikroskopičtí tvorové, včetně bakterií, virů. A ve skutečnosti, drtivá většina z těchto tvorů nejsou špatní, ale naopak dobří.

Tito titěrní společníci, kteří se vyvinuli s námi věkem, nejsou jen stopaři, jenž by se chtěli zadarmo svést. Jsou s námi a vydělávají nám svými značnými úkoly – pomáhají nám trávit potravu, vstřebávat živiny a napadají útočníky, kteří nám způsobují nemoc.

Ale proč jsou stále obavy z nákazy

Takže v případě, že jsou dobré, a my je potřebujeme, tak proč jsme tak tvrdě pracovali proti nim, abychom je zabili? A proč jsme díky jejich poškozováním, také nevědomky škodili sami sobě?

Kvůli nakupování antibakteriálního spotřebního zboží – včetně několika značek antibakteriálních mýdel na ruce, tělového mýdla, prostředků na mytí nádobí, houbiček a dalších – rozšířených v poslední době, jsme byli krmeni rostoucími obavami z bakterií a nepříjemných „super broučků“, kteří již reagují na antibiotika. Až 75 procent mýdel na ruce prodávajících po celém světě jsou antibakteriální.

Antibakteriální účinky mohou být kdekoliv

Dokonce si můžete koupit antibakteriální bavlněné tampony, což bylo do nedávna omylem, a mohli jste si všimnout antimikrobiálních účinků až teprve, když jste si je přinesli domů. Což vyvolává otázku: Opravdu je nutné se starat o mikroby třeba u zdravých uší? Po pravdě řečeno, většina z těchto produktů není skutečně potřeba.

Mytí rukou s pravidelným mýdlem a teplou vodou odstraňuje škodlivé bakterie stejně účinně jako antibakteriální mýdlo, říkají odborníci.

Mýdlo se váže s bakteriemi, budete je sbírat na pokožce a umožňuje jim, aby byly odvedeny pryč s teplou vodou při umytí. Lidé s oslabeným imunitním systémem s chronickou nemocí nebo s chemoterapiemi mohou chtít lepší ochranu, ale většina z nás ji nepotřebuje.