Jaké jsou mýty o neplodnosti

Největším problémem je psychika partnerů, protože se na pořizování potomka velmi soustředí a to je také důvod toho, proč jim to pak nevychází. Vzpomeňme si na to, jak to bylo hlavně dříve, když se dva lidé dali dohromady. Dítě ani tak v plánu neměli, neznalost antikoncepčních metod je ale uvedla do rodičovské role velmi brzy, a protože se ani nestihli trápit tím, že se jim nedaří počít, tak prostě počali a to velmi snadno a velmi rychle.

Seoul-Traveler / Pixabay

Dnes je antikoncepce první věcí, která se dívkám dostává v momentě, kdy začnou pohlavně žít a nad dětmi dlouhou dobou nepřemýšlí. Když už pak přijde doba, kdy se nad tím, že by měly mít dítě, pozastaví, vysadí antikoncepci, tak se na to velice soustředí, a to pak způsobí fakt, že se jim otěhotnět nedaří.

V první řadě je tedy velice důležité myslet pozitivně, i když je to velmi těžké a na miminko se nesoustředit. Tady je ale každá rada drahá, protože v momentě, kdy po miminku začínáme toužit, se skutečně na nic jiného nedokážeme soustředit a v hlavě máme pouze to, aby to už bylo a aby to bylo co nejdříve. Začínáme řešit fakt, že roky letí a tak je nejvyšší čas na to, aby miminko přišlo.

Řešit to, že je někde chyba, je třeba až po roce, kdy se o miminko intenzivně pokoušíte. Pokud skutečně patříte mezi neplodné páry, tak stále ještě nevěste hlavu, protože není nic ztracené. Medicína jde velmi rychle dopředu a tak jsou tyto problémy řešitelné.

Pokud se vám nedaří otěhotnět, měla byste tento problém nejprve řešit s psychologem a to ještě před tím, než se vydáte na kliniku asistované reprodukce. U psychologa totiž můžete přijít na to, že je vaše touha po dítěti tak velká, že se na početí soustředíte víc, než je zdrávo. On vám také pomůže od toho, abyste se psychicky nad tímto problémem povznesla. Přijde-li skutečně na řadu asistovaná reprodukce, tak se až tak nemusíte obávat toho, že jste ve vyšším věku, protože hranice, do kdy se asistovaná reprodukce provádí je věk ženy 50 let. Ovšem je to velmi individuální.

Plánované rodičovství – 3. část

Plánované rodičovství – 3. část

Hormonální:

1. Hormonální tabletky

Autor obrázku: Surija / „Sray“

Kdo by neznal „prášky“, že? Ano, tabletky patří v současnosti mezi nejrozšířenější antikoncepční metodu v České republice. Je to pochopitelné, mají samé výhody a pár nevýhod. Jsou vysoce účinné, můžete si perfektně naplánovat těhotenství, navádí pravidelný menstruační cyklus, můžete si s ní regulovat menstruaci, menstruační bolesti jsou o dost menší a má pozitivní vliv na pleť, vlasy a nehty.

Tak proč ne, že? Mohou se objevit výkyvy nálad, nechutenství nebo přibírání na váze, ale není to pravidlem. A čím nás vlastně chrání? Obsaženými hormony gestageny a estrogeny. Užívají se každý den (kromě menstruace) ve stejnou dobu.

2. Hormonální náplast

Je velmi snadno použitelná antikoncepce, ale hrozí riziko „sklouznutí“ apod. Je založena na ovlivnění kvality hlenu děložního hrdla pomocí hormonu progestinu. Spermie tak neproniknou do dělohy. Hormony se do krve dostávají pokožkou, tím pádem nejsou zatížená játra, jako při užívání tabletek. Náplast se aplikuje jednou  za týden. Já říkám ano! A co vy?

3. Injekční hormonální antikoncepce

Autor obrázku: Sarah

Je založena na stejném principu, jako náplast (ovlivnění kvality hlenu děložního hrdla pomocí progestinu). Injekce se aplikuje jednou za tři měsíce. Na českém trhu existuje pouze jediný preparát a to je medroxyprogesteroni acetas 150mg/ml inj.

Až 70% žen při této metodě ztrácí menstruaci. Návrat plodnosti je po vysazení této antikoncepce v rozmezí 5 – 18 měsíců. Zní to docela rozumně, žena je chráněna dlouho dobu a není tak velké riziko zapomenutí, jako třeba u pilulek. Ale ta menstruace, to je trochu nepřirozené, nezdá se vám?

 

Tak jsem vám to hezky rozepsala a teď běžte a chovejte se podle toho jestli chcete, nebo nechcete chovat.

Vaše Lucie Hanusová

Plánované rodičovství – 2. část

Plánované rodičovství – 2. část

Nechci dítě!

Autor obrázku: Taki Steve

V dnešní době existuje tak široká škála antikoncepce (ženské samozřejmě, muži mají pořád jen to své „S“ (kondomem) nebo „BEZ (kondomu)“ 😉 ) ,takže se občas chytám za hlavu, když slyším, že do toho nějaká nešťastnice „vlítne“ nechtěně. Spoléhat na to, že si váš milý „dá pozor“ je ta nejnespolehlivější metoda, která existuje! Která je ta nejspolehlivější? Neprovozovat sex :-D. Ne, teď vážně.

Určitě každá znáte „pilulku po“ (kdo by přece jen nevěděl, je to například lék Postinor, které se užívá až po styku a zabrání případnému uhnízdění oplozeného vajíčka). Ano, já říkám, proč ne, když je to nutné, ale nemělo by se z toho stávat pravidlo. Hlavní rozdělení antikoncepce je na nehormonální a hormonální.

Nehormonální jsou:

1. Metoda plodných a neplodných dnů

Je založena na omezené době životaschopnosti spermií a vajíčka. Vajíčko je po ovulaci schopno oplodnění asi 24 hodin a spermie v těle přežívají až 3 dny a plodné období u ženy je přibližně(!) tři dny před ovulací a jeden den po ní. Kdo by se s tím počítal, že? Notabene když to může být pokaždé trošku jinak.

2. Metoda kontroly děložního hlenu

Během ovulace má děložní hlen charakteristickou konzistenci. Když je hustý, lubrikační, čirý a tekutý je nejplodnější stadium, takže v tuto dobu žádné vylomeniny. Teď mě napadá, že toto se dá používat i naopak, že? Ale jak se toto kontroluje, si snad ani nechci představovat :-/.

3. Laktace (kojení) jako antikoncepce

Ano, i kojení může chránit, ale je to složité. Žena nesmí menstruovat, musí kojit minimálně 6krát denně a mezi kojením nesmí být delší čas než 6 hodit. Velice lákavé :-D.

4. Poševní pesar

Jedná se o gumový, umělohmotný, „klobouček“, který si žena zavádí před pohlavním stykem. Dá se používat opakovaně 1-2 roky. To zní rozumně, nemyslíte?

5. Chemické antikoncepční metody

Jsou to čípky, krémy a pěny, které obsahují spermicidní látky a tyto látky znehybňují nebo zabíjejí spermie. Aplikují se před pohlavním stykem, účinnost je 2-10 hodin. Co na to říkáte? Já dávám palec nahoru.

6. Nitroděložní tělísko

Toto tělísko narušuje pohyb spermií i přesun vajíčka a snižuje tak schopnost oplodnění. Pokud byste měli zájem, zeptejte se na gynekologii, tam vám ho zavedou do pochvy. Neměly by ho však používat ženy se silným a nepravidelným menstruačním krvácením, s častými záněty pochvy a také ty ženy, které často střídají sexuální partnery.

Velkou výhodou je jednoduchost používání (když je zavedené chrání a má dlouho dobu použitelnosti). Nevýhodou ovšem je zesílení menstruačního krvácení, mírné krvácení mezi cykly, určitá pravděpodobnost vypadnutí z pochvy, zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství a častá nutnost lékařských prohlídek. U této metody každý musí zvážit výhody i nevýhody

7. Sterilizace

Nevím, jestli se to dá vůbec počítat do antikoncepce, když se žena (nebo i muž ) zbaví možností mít potomstvo. Ale tato možnost se podle mě používá jen jako krajní řešení, když už dotyčná nebo dotyčný nějaké děti má a ví, že další chtít nebude (doufám!).

Je to chirurgický zákrok, při kterém dojde k chirurgickému přerušení vejcovodů ženy (u mužů uzavření chámovodů). Tento stav je trvalý a k oplodnění potom může dojít jen při umělém oplodnění. Pokud o sterilizaci uvažujete, mějte na paměti, že je to nevratný krok a  velmi dobře ho zvažte!

Plánované rodičovství – 1. část

Plánované rodičovství – 1. část

Autor obrázku: m anima

Málokteré téma bývá při diskusích tak často zdrojem emocí, jako antikoncepce a plánované rodičovství. Rozepře budí už samo označení. Proč? Protože pokud se s partnerem rozhodnete svým jednáním početí předejít, je to přeci také plánované rodičovství, nebo ne? Je snad plánované rodičovství jen to, když se snažíte otěhotnět a pro chráněný sex je správné označení jen antikoncepce? Ano, přesně toto je velmi sporné.

Chci dítě!

V tomto ohledu je příroda občas velmi nespravedlivá a dítětem obdarovává ženy, které až tak po dítěti netouží a ty opravdové, připravené „maminky“ nechává čekat a čím více miminko chtějí, tím déle čekají. Je to dáno psychikou. Tyto ženy „čekatelky“ jsou napnuté a milování berou jenom jako činnost, která je povinná, aby otěhotněly  (to pochopitelně muže přestane brzy bavit).

Existuje totiž metoda, která vám poradí, kdy je správná chvíle pro oplození a tou metodou je měření bazální teploty (je to nejnižší teplota, které tělo dosáhne v klidu, u ženy je ovlivňována dvěma skupinami hormonů – estrogeny a gestageny). A v čem spočívá ten vtip? V době ovulace bazální teplota stoupne o 0,2 – 0,4 °C. Velká romantika říct: „miláčku, mám ovulaci, musíme na to hupsnout.“ Přeháním? Ani trochu! Slyšela jsem dokonce o mnoha případech, kdy si bezdětný pár dítě adoptoval a v tu ránu žena otěhotněla. Tušíte, čím to je, že? Ano, napětí a stres opadnuli.

Autor obrázku: Nina Matthews

Pak je tu ale neplodnost. V některých případech se dá léčit, ale jsou i takové kterým není pomoci. Ale vlastně je, jak se to vezme (dá se to samozřejmě také řešit adopcí). Dnes už nejsou „děti ze zkumavky“ ničím neobvyklým, jak to bylo dříve. Už mnoha párům umělé oplodnění splnilo sen a vrátilo smysl života.

Není to ovšem záležitost laciná (i když část hradí pojišťovna do věku 40 let) a předchází dlouhá trnitá cesta. Od různých vyšetření, k hormonální léčbě, až k samotnému zákroku. A toto se může několikrát opakovat, protože ne vždy to vyjde na poprvé.

A jak to vlastně probíhá? Páni doktoři odeberou ženě vajíčko (nebo vajíčka) a v petriho misce ho oplodní spermiemi (od partnera nebo třeba i anonymního dárce) a oplodněné implantují do dělohy, která už je připravena, na jeho další vývoj. Poté už děj se vůle Boží!