Pomoc na dosah: AdiCare otevřela novou dětskou psychologickou ordinaci v Brně

Dětí s psychickými problémy přibývá. Rychlá doba, zaneprázdnění rodiče, vysoké nároky ve škole, sociální sítě, absence kamarádů. Tohle všechno v dětských dušičkách způsobuje zmatek, stres a bohužel i psychická traumata, která je třeba řešit speciálně.

Odborných lékařů je ale kritický nedostatek. V případě, že někteří přibírají nové pacienty, jsou čekací doby v řádu měsíců. O hospitalizacích ani nemluvě. Akutní případy se tak mnohdy ani účelné pomoci nedočkají a zoufalí rodiče musí agresi a mánie svých dětí zvládnout sami.

Rodiče, kterým se nedostala pomoc, tak často zažívají pocity marnosti a zrady. Bojí se, aby si jejich dítě nesáhlo na život a ještě více, aby tomu dokázali zabránit. Cítí svou vinu nebo jenom odpovědnost? Selhal celý systém nebo se snad stala chyba procesní? Akutně i preventivně může pomoci a na mnohé odpovědět privátní dětský psycholog Brno, který ordinuje pod hlavičkou společnosti AdiCare Praha. Společnost AdiCare má dlouholeté zkušenosti v psychologické i psychiatrické odbornosti a svou mateřskou kliniku rozšířila z Prahy i do Brna a Litoměřic.

Nová ordinace v Brně

Ambulance v Brně se nachází na Údolní ulici, poblíž Obilního trhu, dostanete se k ní městskou dopravou, autobusem číslo 38 a 39 nebo tramvají číslo 4.

Pro nezletilé děti jsou vám k dispozici medicínské služby jako psychokonzultace, komplexní psychiatrické vyšetření pro mládež od 15 let, cílené psychologická diagnostika pro děti od 12 let, komplexní psychiatrické vyšetření pro děti od 3 let, nevyjímaje terapie v anglickém jazyce.

Zdravotnické služby poskytované soukromou klinikou AdiCare jsou důvěrné a nezavádí se do zdravotní karty i z toho důvodu, že služby nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Jednotlivá vyšetření pacientů podléhají objednávkovému kalendáři. Urgentní psychiatrie je samostatná služba, kterou ambulantní centra neposkytují. V případě symptomatického zhoršení psychického stavu (výrazné zhoršení úzkosti – například panické ataky, deprese, atd.) se pacienti kdykoliv mohou obrátit na Krizová centra v blízkosti jejich bydliště, která zajišťují péči non-stop.

Znáte krizová centra?

Kam volat v případě intenzivní nouze?

  • Praha: Krizové centrum Riaps, tel: 222 586 768 
  • Brno: Krizové centrum FN Brno, tel: 532586768 nebo Modrá linka: 731 197 477
  • Ústí nad Labem: krizové centrum Spirála (nonstop krizová linka 475 603 390). 
  • Modrá linka (Brno): 731 197 477
  • Další kontakty na všechny pracoviště telefonické krizové intervence naleznete zde.

Jak na poraněnou packu?

Pes kňučí nebo štěká bolestí, kulhá – vy jste z toho samozřejmě na nervy a nevíte, co máte dělat?

K menšímu úrazu může dojít kdekoliv a kdykoliv, ať už přímo v bytě, na procházce v přírodě, nebo na psím hříšti. Důležité je vědět, v jakém případě dokážete pomoct vy, a kdy je přece lepší běžet rovnou do veterinární ordinace.

Může se jednat o:

  • Poranění pokožky trávními osinami
  • Pokousání jiným zvířetem
  • Napíchnutí se na cizí předmět
  • Střelnou ránu
  • Popáleninu
  • Řeznou ránu

I když následkem zranění může být infekce a ten či onen závažný problém, první pomoc je však jednoduchý proces několika kroků.

    • Očistěte ránu vlhkým měkkým hadříkem – dávejte pozor na to, aby vláknitá látka nezůstala v ráně.
    • Na bolavé místo přiložte studený kompresní obklad, případně ji rovnou obvažte, aby ji zvíře nemohlo olizovat.
    • Pokud z rány vyčnívá nějaký cizí předmět, nepokoušejte se jej z rány odstranit, abyste nezpůsobili zhoršení zdravotního stavu.
    • V případě, že se jedná o krvácející ránu, snažte se předejít nadměrné ztratě krve – umístěte proto ruku na předem udělaný obvaz a jemně zatlačte.
    • V případě potřeby přidejte vrstvy obvazového materiálu, avšak neodstraňujte první vrstvu, která je v bezprostředním styku s ránou.
    • V případě menšího úrazu aplikujte rovnou mast nebo jiný veterinární prostředek, určený pro rychlejší hojení poranění (např. EnteroZOO).
    • POZOR: okamžitá návštěva veterináře je nutná v každém případě!

Jak shodit přebytečná kila díky dietě?

Trápí vás kilogramy navíc? Už jste vyzkoušeli celou řadu diet, ale buď jste se jich nezbavili vůbec, nebo jste je zase rychle nabrali? Chcete už konečně jednou provždy shodit, ale nevíte, jak na to? Máme pro vás tip na dietu, se kterou to zvládnete.

Hubnout neznamená hladovět

Každý, kdo chce zhubnout a začne uvažovat o tom, že bude držet dietu, se bojí, že bude hladovět. Některé diety na tom principu skutečně fungují, jakmile si ale dáte něco navíc, kila se vrátí zpět jako bumerang.

Není se pak čemu divit, že to jednoho přestane bavit a začne si pomalu zvykat, že má silnější stehna, větší zadek a vystouplé bříško. Víte, že to jde i jinak? Hladovět rozhodně nemusíte, zrovna tak nemusíte trávit ani dlouhé hodiny cvičením.

Zkuste keto dietu

Keto dieta je způsob stravování, při kterém významně omezíte příjem sacharidů. Její popularita roste nejen mezi slavnými osobnostmi a sportovci, boom zažívá napříč dospělou populací.

Nejde o žádnou novinku, stav ketózy, do které se dostanete zhruba do 48 hodin od okamžiku, kdy snížíte příjem sacharidů pod 50 g za den, je dávno známý stav organismu. Jako efektivní způsob hubnutí se ale využívá až nyní, keto dietu označujeme i jako proteinovou nebo nízkosacharidovou dietu.

Jak keto dieta funguje?

Jejím základem je, jak zmiňujeme výše, snížení příjmu sacharidů. Ze stravy je nevynecháme úplně, ale výrazně je omezíme. Tělo už pak nebude moci využívat jako zdroj energie glukózu, kterou si udržovalo v játrech a svalech v podobě glykogenu, ale musí najít jiný zdroj energie. Tím se stanou tuky, konkrétně právě ty tukové polštářky, které vás tak trápí.

Víte, že během ketózy dojde ke snížení hladiny cukru v krvi, zlepšení stavu pleti, zmírní se potíže s otoky a v krvi se sníží i množství cholesterolu?

Když ale jednu složku potravy uberete, musíte ji logicky něčím nahradit. Sacharidy v tomto případě nahradíte kvalitními proteiny a zdravými tuky.

Co během keto diety můžete bez obav jíst?

Určitě se teď ptáte, co tedy během nízkosacharidové diety vůbec můžete jíst. Cukry jsou přece skoro ve všem. Keto dieta má tři fáze a těm je třeba přizpůsobit složení jídelníčku.

Během první fáze, kterou označujeme jako redukční, byste měli zhubnout asi polovinu toho, co chcete. Hubnete v ní nejrychleji ze všech fází, jíst můžete 5 ketojídel denně, až půl kila bílé a zelené zeleniny, 30 g ořechů nebo semínek a vypít máte 2-3 litry tekutin.

Redukční je i druhá fáze, už ale nehubnete tak rychle. Kromě 3 ketojídel si můžete připravit 2 standardní nízkosacharidová jídla, zase je povoleno až půl kila zelené a bílé zeleniny, dvě deci mléka nebo 150 g bílého jogurtu a 30 g ořechů a semínek.

Třetí a poslední fázi označujeme jako fixační a jejím cílem je udržet si vysněnou váhu. Každý den si připravíte 5 jídel, při jejichž přípravě zužitkujete to, co jste se během diety naučili. Jíst byste měli zdravě, chybět nesmí zelenina, dodržovat musíte pořád pitný režim, a hlavně vynechte potraviny, které obsahují hromadu cukru.

Těhotenství a otékání nohou

Těhotenství a otékání nohou

Ať už jste drobounkou ženou, která nezná nateklé a těžké nohy, nebo jste se s otékáním nohou z nějakého důvodu setkala, připravte se na to, že v těhotenství se této nepříjemnosti nevyhne téměř žádná z žen.

Autor obrázku: chispita_666

Proč nohy otékají

Důvodů je více, jedním z nich je, že stoupne hmotnost těhotné o 15% původní váhy. Nohy můžou začít bolet, těžknou a žena se cítí unavená, s koulí na noze. Tady ženy, které zatím neměly potíže s nohami zjišťují, jak nepříjemně se cítí ti, kdo tyhle stavy znají velmi dobře. Otoky vznikají i díky hormonálním změnám – změny způsobují menší odolnost žilní stěny vůči tlaku krve.

Roli hraje i tlak, který způsobuje zvětšená děloha na dolní dutou žílu, která vede krev z dolních končetin zpět do srdce. To, že se krev hůře vrací z končetin do srdce ovlivňuje tvrobu otoků. Možná bude překvapivé, že svůj podíl sehrává i častá zácpa, nebo špatně zvolená obuv. Ikdyž se těhotným často doporučuje pohodlná obuv bez vysokých podpatků, najde se hodně žen, které volí nevyhovující boty. Nevhodné je i dlouhé stání na místě.

Udělejte si pohodlí

Ulevit unaveným nohám není vůbec složité. Minimum je podložit si nohy nízkou stoličkou, nebo nějakou krabicí. Pokud si můžete lehnout, dejte kolena a kotníky výš než pánev. Nevyhýbejte se pohybu, vyhovující je chůze, plavání, cvičit nohama bez nadměrné zátěže.

Těhotenství týden po týdnu na Bumima.cz

Pokud máte sedavé zaměstnání, dělejte si přestávky s chůzí. Noste zdravotní, klidně přímo zdravotnickou obuv, ať nemáte otlaky. Pomoci může i promazávání nohou po koupeli. Nenoste těsné prádlo, které škrtí v tříslech a podkolení. Pokud máte otoky v chladnějších měsících, můžete využít podpůrné elastické punčochové kalhoty. Ovlivní příznivě žilní řečiště v oblasti třísel a podbřišku.

Autor obrázku: Raelene Gutierrez

Snažte se problémům předejít

V posledním trimestru mají otoky 2/3 žen. Největší jsou večer, v noci dochází ke zmenšení. Pokud nejsou způsobeny nemocí, jsou sice nepříjemné, ale nejsou nebezpečné. Předejít velkým otokům můžete díky častému odpočinku během dne, podkládáním nohou, střídáním teplé a studené koupele, menším solením a dobrým pitným režimem.

EPH gestóza

V posledních týdnech se může stát, že těhotná trpí EPH gestózou, která se projevuje vysokým tlakem, bílkovinou v moči, otoky. Pokud by nebyla léčena, může dojít ke křečím a ukončení těhotenství císařským řezem.  Proto pokud vám nohy otékají, vždy informujte svého gynekologa. Včasné podchycení nemoci zajistí, že těhotná dostane šanci donosit miminko do termínu porodu s dietou a klidem na lůžku.

Látkové plenky vs. jednorázové plenky – 2. díl

Látkové plenky vs. jednorázové plenky – 2. díl

Látkové pleny

+ pokožka miminka je v kontaktu s přírodními materiály, což snižuje riziko vzniku opruzenin

+ menší zátěž pro životní prostředí

+ plenky umožňují abdukční balení miminka, pro správný vývoj kyčlí

+ tato varianta plenkování je levnější než jednorázové plenky

+ u všech typů látkových plen je možné použití separačních vložek, které zabrání znečištění plenky, ty se pak lépe udržují, vložky jsou pratelné

+ Vaše dítě začne rychleji chodit na nočník

+ jsou pro miminko pohodlné

+ dají se dědit, čímž se náklady na plenky ještě sníží

+ mají široké spektrum využití (jako žínka, ručník, na otření pusinky, ručiček, při kojení, podložka při přebalování aj..)

+ na trhu je dnes široká nabídka možností plenek (od klasických čtvercových, kalhotkových, plenek tzv. vše v jednom, které mají už i svrchní nepromokavou vrstvu, plenky bambusové aj..)

0 – jejich údržba je závislá na „produkci“ miminka, ale obecně se jedná o 1 až 2 hodiny týdně, které věnujete praní a věšení. Plenky se perou jednou za 2 až 3 dny. Moderní plenky není nutné vyvařovat, ani je žehlit, jsou rychleschnoucí, není nutné je skládat. Při použití vhodných svrchních kalhotek, které nepropouští vlhkost, se zamezí znečištění oblečení miminka

– spotřeba energie

– prát a sušit

– při použití klasických čtvercových plenek je potřeba se naučit je skládat, občas se trhají

– jsou méně vhodné při delším cestování (pro krátké vycházky se používá skladovací pytlík)

– doma se plenky skladují v nádobě na plenky, která má víko pro uzavření

– jejich nákup je z počátku nákladnější

– je doporučováno používat jiný prací prostředek určený na dětské oblečení

Co si počít, když má dítě atopický ekzém?

Když se dítko potýká se zdravotními problémy, rodič znervózní. Tím spíš, když se dozví, že jde o dlouhodobé onemocnění, které navíc nelze zcela vyléčit. Atopický ekzém je bohužel právě takový. Charakterizuje ho vysušená, zarudlá a svědivá kůže – mnohdy nesnesitelnější než bolest. Dá se vůbec s atopií něco dělat?

Pokračovat ve čtení „Co si počít, když má dítě atopický ekzém?“

Bylinky i v tekuté podobě

Bylinky jsou jedinečným úkazem přírody, už naše babičky používaly bylinky na spoustu zdravotních problémů, ale i do oblíbených pokrmů, a proto není divu, že jsou bylinky i dnes natolik oblíbené a spousta gurmánů je používají nejen jako dochucovadlo do jídel, ale také například do pití.

Osvěžující a zdravé

Používat bylinky do pití, ale také do jídel je velice osvěžující a hlavně zdravé, zejména teď, když venku začínají být velmi teplé dny se osvěžující pokrmy a nápoje budou opravdu hodit. Samozřejmě, že můžete použít jakékoliv bylinky, ale co se týče nápojů, tak se nejčastěji používá máta či meduňka, ale je to jen na vás, klidně můžete experimentovat a vyzkoušet i jiné bylinky či jejich zajímavé kombinace.

Ozdoba výluh

Nejčastěji se bylinky využívají v nápojích tak, že se pouze otrhají a dají se dovnitř do žbánku pro ozdobu a také aby aspoň trochu vypustili nějaké aroma a účinné látky. Každopádně je to dobrý způsob, jak si vytvořit zdravý a osvěžující nápoj, protože i pouhým ponořením dostaneme to, co od bylinek chceme, ovšem je to pouze v malé míře a pokud toužíte po něčem ještě efektivnějším, tak to lze.

Netradiční sirup

V případě, že chcete, aby bylinky v pití byly opravdu výrazné a daly ze sebe maximum, pak si z nich můžete vytvořit sirup. Jedná se o poměrně snadný postup a dostanete přesně to, po čem toužíte. Stačí, když si nasbíráte bylinky, které máte rádi anebo ty tradiční, což je máta a meduňka. Natrhejte si je dost, aby měla šťáva opravdovou sílu a říz. Pak bylinky dejte, zalijte převařenou, ale vlažnou vodou a nechce aspoň jeden den luhovat, čímž vypustí důležité látky a také vám to krásně provoní byt. Říká se, že na dva pořádné dva svazky by se měly použít čtyři litry vody. Když budou bylinky vyluhované, tak roztok přeceďte a dovnitř dejte čtyři kila cukru a čtyři lžíce kyseliny citrónové. Míchejte opravdu dlouho, aby se cukr rozpustil, a když budete mít jistotu, že je vše rozpuštěno, můžete si šťávu dát do nějakých ozdobných sklenic anebo si rovnou vytvořte osvěžující nápoj. Takto lze udělat šťávu z mnoha druhů bylin, například velmi častým je i bez, do kterého je dobré přidat i citrón.

Osvěžení s bublinkami

Spoustu lidí má doma soda stream či jiný stroj, který vytvoří bublinky a když na místo ovocné šťávy do této bublinkové vody přidáte bylinkovou šťávu, tak budete mít perfektní nápoj. Tento nápoj má mnoho výhod, kromě toho, že je zdravý a osvěžující, ale díky přírodnímu složení nebudete mít takovou žízeň, jako kdybyste celý den popíjeli nějaké slazené minerální vody či jiné sladké nápoje. V případě, že nemáte žádný přístroj, který by vám vytvořil bublinky, tak nevadí, nápoj je dobrý i bez bublinek.

Bylinky jsou kouzelné nejen svými účinky, ale také svým využitím, lze je použít téměř kamkoliv, už jste vyzkoušeli, osvěžují nápoj s bylinkami? Zpestřete si horké letní dny a buďte plní energie.

 

Máme doma malého autistu

Autismus je vrozená mentální porucha, která člověku brání v tom plně vnímat svět a rozumět mu. Jedná se o nejvážnější mentální postižení vůbec, které může dítě potkat. Nerozumí totiž tomu, co vidí, slyší nebo prožívá, má problémy s komunikací, představivostí nebo sociální interakcí. Ale i z takového dítěte může vyrůst nadprůměrně inteligentní člověk.

Jak a kdy vzniká?

V lehké formě této nemoci se vyskytuje jen pár symptomů, pokud se jich vyskytuje velké množství, jedná se o těžší formu postižení.  Příčinu této poruchy se stále nepodařilo zjistit, má se však za to, že za jejím vznikem může stát genetika, infekční onemocnění nebo chybné procesy v mozku. Má se přitom za to, že se při autismu spojuje hned několik těchto příčin.

Projevy tohoto postižení jsou rozpoznatelné v dětství nebo v raném dětství (to znamená do tří let věku). Autismus bývá ve většině případů kombinovaný s jinou poruchou, ať už psychickou nebo fyzickou. Může se jednat například o retardaci, epilepsii nebo poruchy smyslů.

Každý druhý autista má přidruženou poruchu, neplatí však, že každý retardovaný člověk má zároveň poruchu autistického spektra. Každý autista je jiný, podle příznaků, které doprovázejí jeho nemoc a také podle vážnosti jeho postižení. Někteří se projevují mírněji (například tím, že jim dělají problémy náhlé změny), další jsou agresivní nebo mají sklony k sebepoškozování. Stejně tak je s autismem spojována také hyperaktivita, porucha soustředění nebo naprostá pasivita. Nedá se zcela vyléčit a v 98% pacientů postižených tímto onemocněním k naprostému potlačení příznaků nedochází. Speciální výchova však dokáže výrazně zmírnit problematické chování (například již zmíněnou agresi nebo záchvaty vzteku), zvýšit hodnotu IQ i samostatnost dítěte. Při návštěvě speciální třídy se navíc autistické dítě bude nacházet „mezi svými“, a bude mu proto dělat menší problém zapojit se do práce.

Jaké jsou projevy?

Nejčastějšími příznaky, při kterých byste měli zpozornět, jsou velice obsáhlé. Stručně lze však říci, že v oblasti komunikace se jedná o situace, kdy dítě nereaguje (nebo jen velmi zřídka) na své jméno a pokyny, které mu udělíme, vyjadřuje se hlasitě a afektovaně, má opožděný vývoj řeči (nebo začalo říkat několik slov, ale pak náhle přestalo), máte dojem, že neslyší, neukazuje na předměty, které by ho měly zajímat, a nemává na rozloučenou, nenapodobuje a nezapojuje se do dětských říkanek, velmi špatně udržuje oční kontakt. Co se sociálního chování týče, tak se jedná o vymizení úsměvu nebo pouze jeho strohého používání, straní se a upřednostňuje samotu před společností, nespolupracuje, jen obtížně s ním lze například prohlížet obrázky nebo hrát společně hru. V otázce chování můžete pozorovat specifické reakce, jako jsou záchvaty vzteku, hyperaktivita, neschopnost spolupracovat a soustředit se, nesprávné používání hraček, upřednostňování monotónních pohybů pořád dokola (řadí věci do řady, točí s nimi a hází, otvírá a zavírá, houpe se, chodí po špičkách nebo se točí dokola). Dále je to výrazné třepání rukama v případě, kdy pociťuje radost, nadměrné skákání, přehnané reakce na určité zvuky nebo změny (například náhlé výkřiky), citlivost na dotek nebo vůni nebo naopak úplná necitlivost na bolest či vůni či neobvyklá fixace na určitý předmět, kdy s sebou neustále nosí nějakou věc.

Kdy problém začít řešit?

Stručně lze říci, že byste měli vyhledat odbornou pomoc, když:

  • do jednoho roku nežvatlá ani negestikuluje
  • do roku a čtvrt nenapodobuje okolí a nevyjadřuje se slovy
  • do dvou let spontánně nepoužívá slovní spojení
  • pokud ztratí veškeré jazykové a sociální schopnosti, a to v jakémkoliv věku

Svět autisty

Okolní svět je pro autistické dítě jedna velká neznámá, nejistota, kde číhá nebezpečí. Nejlépe se cítí ve svém známém prostředí, doma, a proto jakákoliv změna (například neznámá trasa na procházce, návštěva k neznámým lidem nebo delší dovolená daleko od domova) mu dělá velké problémy. I obyčejný malý nákup v obchodním domě pro něj může být utrpením. Okolní jevy, které my ani nevnímáme, jako je například hluk při hovoru mnoha lidí, znějící hudba, pípání pokladen, vrčení mlýnku na kávu, bzučení zářivek nebo pláč malých dětí ho dohání doslova k šílenství. Všude je navíc spousta ostrých světel a vůní či pachů, na které může až přehnaně reagovat svým citlivým čichem. Ocitá se ve směsici různých jevů, které ho vyčerpávají, přetěžují a se kterými si neví rady. Jindy potřebuje mít jistotu, že vše, co se bude odehrávat či co bude následovat, bude stejné jako včera, předevčírem a tak dále. V záchvatech vzteku je schopno rozmazávat jídlo nebo i výkaly nejen po sobě, ale i po stěnách nebo okolních předmětech nebo se svléci a pobíhat nahé.

Pokud jste zpozorovali na svém dítěti nějaké podezřelé chování, zajděte ke svému pediatrovi, který ho vyšetří a popřípadě vypíše žádanku na vyšetření u psychologa nebo psychiatra, který konečnou diagnózu stanoví.

Zubní kámen se nenosí

Když sedíte v ordinaci vašeho zubaře, tak jste jistě nervózní z toho, že vám bude něco dělat. Nic není příjemné, ale když máte zdravé zuby, tak vás čekají jen drobnosti, jako je i zubní kámen. Ten vás sice nebolí, ale rozhodně byste jej v puse neměli chtít. Aby vám ho nemusel čistit vždy zubař, můžete tomu předcházet.

Zubní kámen není nevinný

Vzhledem k tomu, že zubní kámen je něco, co nebolí, mnoho lidí si myslí, že to nemůže škodit. Bohužel je zubní kámen poměrně nebezpečný. Jedná se o kyseliny a mikroorganismy, které mohou způsobit nebezpečné onemocnění, jako paradontóza, která vede až k vypadnutí zubům, což rozhodně není nic, o co bychom stáli.

Můžete za to i vy

Zubní kámen nevzniká jen tak, vždy má nějakou příčinu. Pravdou je, že v mnoha případech za to můžete sami, neboť nejčastější příčinou je nedostatečná hygiena. Takže když podceníte péči o zuby, můžete se potýkat třeba s touto nemocí, avšak špatná hygiena může způsobit mnoho nemocí, proto je důležité, abyste si opravdu řádně čistili zubu. A nezapomínejte ani na ústní vodu a dentální nit, protože i ty jsou důležitou podstatou správné péče.

Jak předejít kameni?

Samozřejmě, že kromě správné hygieny existují i jiné možnosti, jak se můžete této nepříjemnosti vyhnout. Jednou z možností je úprava jídelníčku. Měli byste více jíst sýry švýcarského typu, neboť právě tyto sýry zneutralizují kyseliny ve vašich ústech, což by mělo předcházet tvoření povlaku a následně kamene. Další výbornou surovinou jsou jahody a rajčata, která díky vitamínu C vaše zuby nejen vybělí, ale také změkčí kámen, takže e vám s ním bude lépe bojovat.

Zbav se kamene

Pokud se chcete zbavit kamene, tak byste měli navštívit odborníka, tedy zubaře, který přesně ví jak na to, a také má k tomu adekvátní prostředky. Jeho práce je sice někdy trochu bolestivá, ale za to je opravdu efektivní a během několika minut vás kamene úplně zbaví.

A co radí babičky?

Existují babské rady, které říkají, že se lze zbavit zubního kamene i doma. Samozřejmě, že to nebude tak rychlé, jako u zubaře, ale přesto to funguje. Jedním trochu drastickým způsobem je jedlá soda, kterou si nasypete na zubní kartáček před čištěním společně s pastou. Musíte být opatrní, abyste si nepoškodili sklovinu, proto je tento způsob trochu drastický. Další velice podobný způsob je roztok vody a soli, s kterým si vyčistíte zuby. A údajně je velice efektivní i sezamové semínko. To rozkousejte, ale nesnězte je. Naopak si jimi suchým kartáčkem lehce vyčistěte zuby.

Zubní kámen není nic příjemného, a proto se ho snažíme zbavit. Víte, jak se ho máte zbavit vy?

Novoroční předsevzetí – zhubnu!

Máme tu začátek února a tak se nabízí otázka. Také patříte mezi ty, kteří si se vstupem do nového roku dávají předsevzetí? A daří se Vám je plnit?

Předsevzetí jsou různá. Například, že přestaneme kouřit. Nebo se budeme více věnovat svým blízkým. Jedním z nejčastějších je, že zhubneme. Spousta žen, ale nejen žen, si toto předsevzetí dává každý rok. Vydrží pár dnů či týdnů a pak se opět vrací do svých starých kolejí.

Jak docílit toho, aby změna byla trvalá a předsevzetí zhubnout se skutečně splnilo? Přinášíme Vám pár tipů, jak svoje novoroční přání převézt do skutečného života a konečně se zbavit nechtěných tukových polštářků.

Začněte pozvolna

Pokud chcete zhubnout trvale a napořád, je zcela nemožné, aby to bylo hned. Změna váhy také nenastala ze dne na den a proto ani úbytky nemohou být rychlé. Jinak dojde k Jo-jo efektu a Vy si budete moct příští rok po Silvestru dávat předsevzetí znovu. A to jistě nechcete. Reálné je zhubnout 0,5 – 1kg tuku za týden. Pokud je to víc, s velkou pravděpodobností se zbavujete svalové hmoty a vody. Což není při trvalém hubnutí žádoucí.

Stačí malé úpravy

Aby byla Vaše změna trvalá, je třeba začínat pozvolna a provádět malé nenápadné úpravy v jídelníčku. Nejprve zkuste vynechat sladkosti. Spousta lidí utíká od různých stresů a problémů k jídlu. Hlavně ke sladkostem.

Pokud také patříte mezi milovníky sladkého, zkuste jako první úpravu vyřadit právě sladkosti. Vašemu tělu nic nedávají, naopak. Veškerý cukr se ukládá. Obzvlášť, pokud mlsáte večer.

Místo něčeho sladkého zkuste sáhnout po kousku ovoce nebo zeleniny. Případně je vhodnou alternativou hrstička oříšků.

Stejné je to se slanými pochoutkami. Různé čipsy, slané oříšky a tyčinky jsou další z nejčastějších potravin, které lidé mlsají.

Pivo, víno a ostatní alkohol

Často slýchávám v poradně, že si klient dá jen jedno, dvě piva. To přece nemůže být problém, co se týká váhy. Opak je pravdou. Pokud je to pravidelné, tak dvě piva už dokáží hodně navýšit denní příjem. A pokud nemáte dostatek pohybu a pivo si dáte večer, pak kila jen naskakují.

Stejné je to s vínem. Každá druhá klientka, která mi za poslední rok prošla poradnou, mi sdělila, že si dává obden (některé dokonce každý den) skleničku vína. Někdy dvě. Opět je to samozřejmě ve večerních hodinách a dost často je to doplněno oříšky. Slanými.

Jestliže chcete zhubnout trvale, alkohol omezte. Alespoň než se dostanete na „svou“ váhu. Pak, když si dáte občas sklenku vína nebo malé pivo, Vaší váze to neublíží.

Tělo nemá totiž problém zpracovat cukr obsažený v alkoholu, ale právě ten alkohol. Jestliže se snažíte si nastartovat metabolismus, začnete jíst pravidelně, menší porce apod.  a dáte si alkohol, tak se Vaše veškeré úsilí vrací na začátek.

Pozor na pečivo, které kupujete

Jíte bílé pečivo? I zde může být problém, proč Vaše váha neklesá. Zkuste postupně bílé pečivo nahradit pečivem žitným a celozrnným.  Vybírejte také pečivo, kde jsou viditelná semínka. Ale nejen na povrchu. Pozor si dávejte také na dobarvované pečivo.

Zelenina a zeleninové saláty

Zkuste každý den zařadit zeleninový salát ideálně zakápnutý kvalitním olivovým olejem. Když máte na něco chuť, dejte si kousek zeleniny. Můžete zvolit mrkev, papriku, kedlubnu. Prostě jakoukoliv zeleninu, kterou máte po ruce. Zároveň můžete přidat kousek zeleniny ke svačině.  Dodáte tělu vodu, vitamíny a také vlákninu.

Zařaďte pravidelnost

Ač se to někomu nemusí zdát důležité, pokud chcete zhubnout, budete muset jíst pravidelně. Ideální je 5 – 6 jídel denně. Pokud totiž tělu nedáte živiny, začne se Vám zpomalovat metabolismus a tělo si bude ukládat do zásoby. Takže vlastně všechno (nebo velká většina toho co sníte) se Vám bude ukládat. Tělo je velice „chytré“ a ví, že si musí udržet energii, aby mohlo fungovat. Mozek i všechny vnitřní orgány jsou v pohybu pořád.

Začněte snídat

Pokud jste dosud nesnídali, může to být další z důvodů, proč se nemůžete dostat na Vaši vysněnou váhu. Začněte snídat postupně, pozvolna. Dávejte si něco menšího, lehkého, abyste tělo zbytečně hned ze začátku nezatížili. Někteří lidé mají po ránu problém jíst. Žaludek na to není zvyklý a u někoho to dokonce vyvolává pocity na zvracení. Také patříte mezi ty jedince? I já jsem měla podobné pocity, než jsem se naučila snídat. Ale věřte, stojí to za to. Už jen to, že se ráno najíte, Vám může pomoct shodit prvních pár kilogramů. A co víc, nebudete unavení.

Pitný režim

A jedna z těch nejdůležitějších rad na konec… Naučte se dodržovat pitný režim. Jestliže chcete zhubnout, bez toho to nepůjde. Tělo při hubnutí (a nejen při něm) potřebuje odvádět z těla škodlivé látky. Pokud mu nedodáte dostatek tekutin, tyto látky se hromadí v těle. Navíc tělo je z velké části z vody a díky pitnému režimu se roznáší po těle i vitamíny, minerály a další potřebné látky pro život.

Ideální je pít čistou vodu, vodu s citrónem, případně bylinkové nebo ovocné čaje.

Změny zařazujte zlehka a postupně, aby mělo tělo čas všechno přijmout. Prudké změny většinou moc úspěchu nepřinášejí. A z vlastní zkušenosti vím, že ten, kdo udělá razantní změny hned v začátku, dlouho nevydrží a vrátí se zpět do svých starých kolejí.