Proč se stát dárkyní vajíček

Darování vajíček je proces, při kterém žena daruje svá vajíčka v rámci dárcovského programu. Tato vajíčka jsou pak využita při IVF léčbě, což umožní jiné ženě splnit si sen o vlastním miminku. Dárkyním vajíček se tak proto často přezdívá dárkyně naděje. Tyto ženy nabízí ženám, které nemohou počít dítě přirozenou cestou, možnost mít miminko a založit si svou vlastní rodinu.

Kdo se může být dárkyně naděje

Darovat vajíčka mohou všechny zdravé ženy ve věku 18 až 35 let, s dosaženým minimálně středoškolským vzděláním, bez genetické zátěže a dalších onemocnění. Pokud žena všechny tyto podmínky splní, následuje stimulace vaječníků, díky které jsou vajíčka (oocyty) kvalitnější a je jich více. Zralá vajíčka jsou poté odebrána během poměrně jednoduchého lékařského zákroku, který se provádí v lehké anestezii. Po odběru mohou nastat dvě situace. Vajíčka jsou okamžitě oplodněna a po několika dnech je embryo přeneseno do dělohy ženy, které se nedaří otěhotnět přirozenou cestou (embryotransfer). Vajíčka mohou být také zmrazena a uchována pro oplodnění v budoucnosti (kryoembryotransfer).

Co obnáší darování vajíček

Po lékařské stránce se jedná o zmíněnou hormonální stimulaci a následný odběr vajíček. Pro samotnou dárkyni má ale darování vajíček další benefity. Během vstupní prohlídky získá podrobné informace o svém zdravotním stavu a plodnosti. Za vynaložený čas a další náklady získá odměnu v řádu několika desítek tisíc. A v neposlední řadě odchází s dobrým pocitem, že mohla někomu pomoci ke splnění jeho snu. Mnoho žen trpí neplodností z různých příčin – věk, nemoci, genetická zátěž, chirurgické odstranění vaječníků nebo onkologická léčba.

Darování vajíček je projevem velkorysosti a soucítění, protože nabízí naději na mateřství ženám, které by jinak nemohly mít děti. Celý proces darování vajíček podléhá platné legislativě a zákonům, podle kterých musí být přísně zachována anonymita dárkyně i příjemkyně. To znamená, že pokud se dárkyně sama nerozhodne se někomu svěřit, že darovala vajíčka, nikdo se o tom nedozví. A funguje to i naopak. Příjemkyně nebude znát totožnost ženy, od které vajíčka přijala. Dárkyně si tak mohou zachovat soukromí a zároveň nabídnout naději dalším ženám, které si chtějí splnit svůj sen o vlastní rodině.

Těhotenská kalkulačka jako úžasný pomocník pro budoucí maminky

Stát se matkou a držet v náručí své vlastní dítě, je snem každé ženy. Kromě radosti ale každou rodičku čeká obrovská dávka odpovědnosti a starostí. A to hned na začátku jiného stavu, který je startem nového života a nové éry v životě jedince i rodiny. Některé ženy se k tomu kroku rozhodnou v raném mládí, jiné na dítě čekají déle. Dnes není výjimkou, že na porodní sály míří i čtyřicetileté dámy.

Ať už patříte mezi mladé rodičky nebo jste si s mateřstvím daly na čas, velkým pomocníkem vám bude těhotenská kalkulačka. Každou ženu provede obdobím devíti měsíců od A až do Z. Máte-li sebemenší pochybnost o tom, zda můžete být těhotná, využijte těhotenskou kalkulačku. Stačí zadat termín poslední menstruace a online kalkulačka vám vypočítá případný týden těhotenství, termín porodu nebo váhu a míru miminka ve vašem bříšku.

Co vše se dozvíte?

Těhotenská kalkulačka je průvodcem celého období před porodem, odpočítává čas, který vám do narození dítěte zbývá, detailně popisuje fyziologické jevy, co se v těle matky i embrya děje. Těhotenská kalkulačka popisuje jiný stav týden po týdnu, takže je budoucí maminka erudovaně poučena a prakticky nic by ji nemělo zaskočit.

Oblíbené diskusní fórum

Velmi milou a praktickou pomůckou je diskusní fórum, kde si nastávající maminky mohou vyměňovat zkušenosti, vzájemně se povzbudit nebo poradit. Jak už jsme zmínili, těhotenská kalkulačka není pouze o číslech, ale prakticky vysvětlí veškeré jevy, kterými žena po objevení dvou čárek na těhotenském testu prožije. Díky osvětě na ně bude připravena, nepřekvapí ji nevolnost, únava, ani změny tělesných proporcí. Bude totiž přesně vědět, v jaké fázi těhotenství se nachází a co to obnáší.

Newsletter denně do e-mailu

Budoucí maminka se tak dozví například i takové pikantnosti, jako jsou odpovědi na otázky, proč dítě v břiše maminky škytá, kdy maminka ucítí první pohyby, kdy se dítě v děloze přetočí hlavou dolů a proč je důležité měřit si krevní tlak. Bonusem navíc je pak těhotenský newsletter, ve kterém těhulce každý den přijde do e-mailu maximum informací k době, ve kterém se budoucí rodička i plod nachází.

Chystáme si výbavičku




Chystáme si výbavičku

V druhé polovině těhotenství už žádná maminka neodolá a začne listovat katalogy, projíždět internet a hledat to pravé vybavení pro své miminko. Při přípravě na příchod potomka věnujeme velkou pozornost výběru kočárku, oblečení, kupujeme vaničku, přebalovací komody a podobné vymoženosti dnešní doby. Nikdo se však nezamyslí nad tím, zda používat jednorázové, nebo klasické látkové pleny. V dnešní době převládá první varianta, i když spousta maminek se vrací zpět k pracím plenám, ale ve vylepšené podobě.

Látkové pleny jsou ekologické

Podle statistik firem, vyrábějících prací pleny, se u nás použije více než jeden milion jednorázových plenek. Při spotřebě 4500 plenek při průměrné ceně 5kč za plenu, vynaložíte nejméně dvacet tisíc korun na nákup jednorázových papírových plenek. Nemluvě o zátěži na životní prostředí. To už je přece pádný argument pro používání látkových plen.

Jednorázovky šetří čas

Na druhé straně je tady názor pediatrů Ti tvrdí, že papírovou plenu maminkovská kůže lépe snáší a absorbční vrstva odvádí moč od novorozenecké kůže a tím předchází vzniku opruzenin, které jsou pro miminko velice nepříjemné a špatně se léčí. A také maminky nemusí vynaložit tolik času praním a žehlením plen a mohou se více věnovat svému děťátku. Látkové pleny používají většinou jen maminky, které mají u svého miminka problémy s kyčlema, potom je na místě tzv. široké balení., které látkové plenky zajistí nejlépe.

Pediatři si pochvalují, že jakékoliv moderní pleny, ať už papírové nebo látkové,díky separačním vrstvám, příznivě ovlivňují kojení. Maminkám tím totiž odpadá časově i fyzicky náročné praní a žehlení a věk, do kterého je dítě kojeno, se ku prospěchu dětí stále zvyšuje.




Těhotenství a otékání nohou

Těhotenství a otékání nohou

Ať už jste drobounkou ženou, která nezná nateklé a těžké nohy, nebo jste se s otékáním nohou z nějakého důvodu setkala, připravte se na to, že v těhotenství se této nepříjemnosti nevyhne téměř žádná z žen.

Autor obrázku: chispita_666

Proč nohy otékají

Důvodů je více, jedním z nich je, že stoupne hmotnost těhotné o 15% původní váhy. Nohy můžou začít bolet, těžknou a žena se cítí unavená, s koulí na noze. Tady ženy, které zatím neměly potíže s nohami zjišťují, jak nepříjemně se cítí ti, kdo tyhle stavy znají velmi dobře. Otoky vznikají i díky hormonálním změnám – změny způsobují menší odolnost žilní stěny vůči tlaku krve.

Roli hraje i tlak, který způsobuje zvětšená děloha na dolní dutou žílu, která vede krev z dolních končetin zpět do srdce. To, že se krev hůře vrací z končetin do srdce ovlivňuje tvrobu otoků. Možná bude překvapivé, že svůj podíl sehrává i častá zácpa, nebo špatně zvolená obuv. Ikdyž se těhotným často doporučuje pohodlná obuv bez vysokých podpatků, najde se hodně žen, které volí nevyhovující boty. Nevhodné je i dlouhé stání na místě.

Udělejte si pohodlí

Ulevit unaveným nohám není vůbec složité. Minimum je podložit si nohy nízkou stoličkou, nebo nějakou krabicí. Pokud si můžete lehnout, dejte kolena a kotníky výš než pánev. Nevyhýbejte se pohybu, vyhovující je chůze, plavání, cvičit nohama bez nadměrné zátěže.

Těhotenství týden po týdnu na Bumima.cz

Pokud máte sedavé zaměstnání, dělejte si přestávky s chůzí. Noste zdravotní, klidně přímo zdravotnickou obuv, ať nemáte otlaky. Pomoci může i promazávání nohou po koupeli. Nenoste těsné prádlo, které škrtí v tříslech a podkolení. Pokud máte otoky v chladnějších měsících, můžete využít podpůrné elastické punčochové kalhoty. Ovlivní příznivě žilní řečiště v oblasti třísel a podbřišku.

Autor obrázku: Raelene Gutierrez

Snažte se problémům předejít

V posledním trimestru mají otoky 2/3 žen. Největší jsou večer, v noci dochází ke zmenšení. Pokud nejsou způsobeny nemocí, jsou sice nepříjemné, ale nejsou nebezpečné. Předejít velkým otokům můžete díky častému odpočinku během dne, podkládáním nohou, střídáním teplé a studené koupele, menším solením a dobrým pitným režimem.

EPH gestóza

V posledních týdnech se může stát, že těhotná trpí EPH gestózou, která se projevuje vysokým tlakem, bílkovinou v moči, otoky. Pokud by nebyla léčena, může dojít ke křečím a ukončení těhotenství císařským řezem.  Proto pokud vám nohy otékají, vždy informujte svého gynekologa. Včasné podchycení nemoci zajistí, že těhotná dostane šanci donosit miminko do termínu porodu s dietou a klidem na lůžku.

Vyberte si nemocnici, kde budete rodit

Početí dítěte je zázrak, na který si každá rodina velice těší. Být v očekávání sice přináší spoustu nepříjemnosti, ovšem je to nádherný zážitek pro každou matku. A pak přijde porod, který je náročný a není divu, že spousta matkám dá pořádně zabrat, abyste zvládli porod správně, měli byste si vybrat správnou porodnici.

Poporodní blues

Zní to jako pořádná jízda, avšak název jen klame. Poporodní blues znamená, že je žena po porodu velmi vyčerpaná, rozladěná a má slabé nervy, což zažívá velká část rodiček až osmdesát procent, což je opravdu velká míra, ale není divu, porod není nic lehkého. Je to sice označováno jako negativní prožitek rodičky, ovšem není to nic neobvyklého, čeho by se měly rodičky obávat, ale správným výběrem nemocnice se mohou tomuto efektu vyhnout anebo jej aspoň zmírnit či podobně.

Pozor na deprese a psychózy

Kromě blues mohou rodičky hned po porodu zažívat deprese či dokonce poporodní psychózu. Při depresi může rodička padnout do těžkého smutku, zažívat pocity beznaděje a není schopna si rozvinout kladný vztah k dítěti, protože často trpí představou, že nebude dobré máma. Do depresí může spadnout až deset procent nových matek. A ještě horší fází je poporodní psychóza, která sice není tolik obvyklá, ale za to je to velice nemilá situace. Rodička je natolik rozrušená, že á extrémní výkyvy nálad, mohou nastat poruchy vnímání času a dezorientace a dokonce i halucinace, dobré je, že tato poporodní psychóza opadá, ale může trvat i několik měsíců.

Stop poporodním nepříjemnostem

Jednou z možností, která může tyto stavy způsobit je právě výběr porodnice. V případě, že rodička se cítí jako podřízený pacient a personál porodnice je příliš neosobní popřípadě je podceňována správná hygiena či nedostatečně informace o prvních kontaktech s dítětem, jako je kojené, přebalování a podobně, tak může dojít k jedné z výše zmíněných onemocnění. Pravdou je, že i zdravotní sestřičky a lékaři jsou jen lidé, ale právě do těchto pozic patří profesionálové, protože i jejich chování a přístup k rodičce může velmi ovlivnit průběh porodu.

Naplánujte předem

Je velice důležité mít dopředu naplánované, v které nemocnici budete rodit, protože když vám praskne voda a budete chtít rychle odvést, tak nikdo nebude přemýšlet nad tím, kde je lepší personál a podobně, ale pojede se do nejbližší nemocnice či do nemocnice, která vás jako první napadne. Proto si to dopředu pořádně promyslete, není to nic, co byste mohly podcenit, protože prostředí nemocnice a její personál vám opravdu může porod zpříjemnit anebo naopak může znepříjemnit. Pravdou je, že nelze jednoznačně označit nemocnici za to, že jste měla těžký či špatný porod, těch aspektů je tam několik, ale nemocnice je jedním z nich.

Výběr nemocnice pro váš porod je důležitější, než si myslíte, protože je to malá část faktorů, které mohou ovlivnit průběh vašeho porodu. Máte už naplánováno, kde budete rodit?

Jak otěhotnět? Rady a tipy, které fungují!

Plánujete miminko, ale vy stále ne a ne otěhotnět? Než své snažení vzdáte a uchýlíte se k řešení pod dohledem odborníků, vyzkoušejte následující tipy!

Hlavně spontánně

Řiďte se především svým vnitřním instinktem. Nesnažte se otěhotnět jen proto, že se to od Vás očekává, ostatní kamarádky už děti mají a Vaši rodiče by se taky chtěli konečně dočkat vnoučátek. Nemyslete na to, že Vám tikají biologické hodiny. Snažte se otěhotnět spontánně, až se na to budete opravdu cítit a těhotenství si budete opravdu přát. Někdy Vás může stresovat otázka volby partnera jakožto budoucího otce svého dítěte, možná máte strach z neznáma – stavu těhotenství a porodu. Je taky možné, že se bojíte života po porodu – žádná svoboda, jen uvázání u řvoucího uzlíčku. To všechno si důkladně promyslete a až se rozhodnete, jděte do snažení s čistou hlavou a jasným úsudkem.

Věřte zemské přitažlivosti

I když není jednoduché říct, která poloha vede jednoznačně k úspěšnému oplodnění, řadí se mezi ně ty, během kterých je žena „dole“, tedy pod mužem. Pomáhá navíc, když si podložíte bedra polštářkem, aby mohl penis do pochvy pronikat hlouběji. Poloha „na koníčka“ je nevhodná, protože vzdoruje zemské přitažlivosti. Po aktu můžete zůstat v klidu půlhodinku ležet a nechat sperma „působit“ ve své vagině. Zběsilým úprkem na toaletu byste mohla všechno akorát pokazit. Můžete si nohy opřít třeba o stěnu.

Předehra i orgasmus má svůj význam

K otěhotnění jsou nejvhodnější plodné dny ženy – tedy tři dny před předpokládanou ovulací a tři po ní. Muži by se měli vyhnout masturbaci tři dny před plánovaným stykem, aby měli koncentraci spermií co nejvyšší. Předehra, která zahrnuje líbání, mazlení a hlazení navnadí ženu tím správným směrem a díky ní se zvlhčí prostředí pochvy, což usnadní cestu pronikajícím spermiím. Stahy při orgasmu budou navíc sperma posouvat dál do děložního hrdla.

Buďte v pohodě

Více než kvantita sexu je důležitější jeho kvalita. Když budete příliš tlačit na pilu a milování si neužijete, je jen velmi malá pravděpodobnost, že otěhotníte. Pokud se budete stresovat, že zrovna dnes už to přece musí vyjít, Vaše tělo vycítí, že nejste v pohodě a že byste se nemusela dobře postarat o svého budoucího potomka, a s těhotenstvím bude vyčkávat. Stresové hormony totiž mohou zablokovat ovulaci i menstruaci nebo ovlivnit například prokrvení dělohy a zahnízdění vajíčka.

Muži by se měli vyvarovat příliš těsnému a neprodyšnému oblečení, spodnímu prádlu z umělých tkanin, vířivce nebo horké koupeli. Stejně tak by neměli nosit mobilní telefon v kapse. To všechno může mít vliv na kvalitu spermií.

Dopřejte si bylinky

Například meduňka podporuje funkci dělohy a pomáhá upravit nepravidelný menstruační cyklus, stejně jako heřmánek. Šalvěj se odnepaměti používá při léčbě neplodnosti. A úplně nejosvědčenější bylinou je kontryhel. Podporuje správnou funkci hormonálního cyklu, posiluje ženské orgány navíc působí proti potratům.

Pohyb pomáhá

Orientální břišní tance nebo cvičení podle Mojžíšové odstraňují bloky v páteři a uvolňují pánev. A to je ideální pro otěhotnění.

Zhubněte po porodu co nejsnadněji

Máte za sebou porod a teď byste ráda zhubla nabrané kilogramy. Jak zhubnout po porodu není zas tak těžké, protože po porodu jdou kila dolu celkem rychle. Je to dané tím, že málo spíte, hodně kolem svého děťátka běháte a jste neustále v pohybu.

Nejlepší způsob jak zhubnout po porodu je kojení. Kojením budete hubnout, aniž byste se o to musela bůh ví jak snažit. Není nutná žádná dieta, ta se ani při kojení nedoporučuje. Zhubnete rychle, ale konečnou fázi hubnutí, budete potom muset sama trošku dopilovat.

Co je dobré hned po porodu, aby jste se co nejrychleji zbavila těhotenského bříška, je mít stahovací pás na bříško a ten nosit neustále. Stáhne vám břicho mnohem rychleji. Pakliže vám kojení nejde a kojit nemůžete, pak doma cvičte lehké cviky na břicho, popřípadě i jinou partii, kterou potřebujete zpevnit.

Dobré je cvičit ještě v těhotenství, ale pozor žádné posilování. Zde si nechte poradit, abyste neublížila miminku. Dejte hubnutí čas, protože to co jste nabírala 9 měsíců, neshodíte určitě za měsíc. Nezoufejte, pokud vám to nejde rychle.

Snažte se dělat s kočárkem dlouhé procházky i to je dobré na hubnutí. V některých městech se objevilo cvičení pro maminky s kočárky, kdy se pomalým během běhá i s kočárkem. Výhodou je, že nemusíte hledat hlídání pro vaše dítě a že se procvičíte i s ním.

Pokud kojíte, nedržte žádné diety a neužívejte žádné doplňky stravy. Jezte zcela normálně to, o co si tělo řekne. Kojení je úplně ta nejlepší dieta a také nejlepší způsob jak zhubnout po porodu nabrané kilogramy snadno a bez námahy.

Jak se co nejlépe připravit k porodu

Každá maminka se nejspíše touží dobře přichystat k porodu a být tak na vše připravená. Samozřejmě, že je našim velkým přáním to, aby porod proběhl co nejlépe a miminko se narodilo zdravé a v pořádku. Na porod se lze připravit a připravit se můžete různými způsoby.

Jednak máte možnost nastudovat si co vás čeká, podívat se na video, zvážit jaký doprovod si k porodu vezmete. Některé ženy touží po doprovodu, jiné si tyto intimní chvíle chtějí prožít spíše sami. Je to velmi individuální, ale pokud se pro doprovod rozhodnete, měl by vám tam být k něčemu dobrý a pomáhat vám.

Proto s doprovodem, ať už je to kdokoliv prokonzultujte jeho roli ještě před porodem, ať víte, co od dotyčného čekat a čím vám u porodu může být nápomocen. Doprovod může dělat takřka kdokoliv, kdo s vámi projde předporodním kurzem. Některé porodnice chtějí za doprovod platit, jinde je tato služba zdarma. Proto si ověřte, jak je to ve vaší porodnici.

Chcete-li mít lehký porod, doporučuje se v těhotenství užívat lněné semínko a pít malinový čaj. Říká se, že díky tomu bude váš porod snadnější a skutečně tomu tak je, neboť tuto kombinaci doporučují i samotní porodníci.

K porodu si můžete vzít i vlastní hudbu, je jen na vás, pro jakou se rozhodnete, bude-li to hudba relaxační, nebo vaše oblíbené písničky, které pak když v budoucnu opět uslyšíte, vybavíte si tuto životní událost a zavzpomínáte si.

Vzít se sebou můžete i aroma vůně, které vám budou příjemné a také masážní olejíčky, budete-li s vaším doprovodem domluvená na tom, že vás v případě zájmu bude masírovat. Prostudujte si jaké masáže jsou pro rodící matku nejvhodnější a jaké jí pomohou ulevit od bolesti. Rozhodně nic nepodceňujte, jedná se o velmi důležitou chvíli ve vašem životě.

Sport a těhotenství

Jste těhotná nebo teprve těhotenství plánujete a zamýšlíte se nad tím, jak je to se sportovními aktivitami v těhotenství? Bojíte se, že nebudete moci žít aktivním životním stylem, nebo vás děsí negativní vliv, který těhotenství může mít na postavu? Jak je to se sportem v těhotenství, se dozvíte v tomto článku.

Autor obrázku: Joelle Inge-Messerschmidt

Těhotenství jako krásné období, ale zároveň fyzická zátěž

Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období v životě každé ženy, jeho krása je však dána také tím, že ho průměrná česká žena nezažije ani dvakrát za život. Jedná se o výjimečných devět měsíců, které s sebou přinášejí změny psychicky i fyzické.

Tělo se připravuje na budoucí mateřství a v posledním trimestru stále intenzivněji na porod, proto se postava mění. Vyživovat nenarozené dítě představuje zátěž pro všechny vnitřní soustavy v těle ženy – zabrat dostává zejména krevní oběh, vylučovací a trávicí soustava. Stejně tak je těhotenství zátěží i pro pohybový aparát – pokud optimální váhový přírůstek během těhotenství činí 10–12 kg, přibere 60kilová žena 20 % svojí váhy během 9 měsíců, což se někde musí projevit.

Lze v těhotenství cvičit?

U zdravého, fyziologického těhotenství lze fyzickou aktivitu jen doporučit. Blahodárný vliv má pobyt na čerstvém vzduchu spojený s procházkami, kterým by se každá těhotná žena měla věnovat co možná nejčastěji. Podobně pozitivní vliv má i plavání – v tomto případě mnoho žen namítne, že riziko infekce spojené s pobytem ve veřejném bazénu je příliš velké. Pomocí v tomto případě může být speciální tampon pro těhotné, který znemožní průniku bazénové vody do pochvy.

Velmi důležité je věnovat se v těhotenství kompenzačním cvikům, tedy těm, které pomáhají tělu se vyrovnat s procesy, ke kterým v těhotenství dochází. Se zvětšujícím bříškem se zvětšuje i prohnutí páteře, a proto je vhodné posilovat svaly zad. Se zvyšující se váhou se nožní klenba rozšiřuje, a proto je důležité zaměřit se na cvičení nožní klenby a plosek nohou. Neméně důležité jsou i břišní svaly, které se v těhotenství povolují, a tak bychom mohli pokračovat.

Naprosto zásadní význam v těhotenství má však procvičování pánevního dna, tedy svalové skupiny, která není vidět a kterou mnohdy opomíjíme (a někdy ani nevíme, že existuje). Je to totiž právě pánevní dno, které udělá největší kus práce v poslední fázi porodu, kdy žena vytlačuje dítě ven z porodních cest. Pokud nebudete mít dobře posílené pánevní dno, budete mít s vyšší pravděpodobností těžší průběh porodu, a s tím související riziko porodního poranění.

Jak a kdy cvičit?

Pokud nemáte od lékařů zakázanou fyzickou aktivitu, je dobré cvičit pravidelně, i když třeba jen krátce. Existují speciální cviky doporučené rehabilitačními sestrami, které může maminka v každém stadiu těhotenství cvičit (jedná se o soubor doporučovaných cviků pro daný trimestr). Důležitější je pravidelnost než samotná délka cvičení, cvičit deset minut denně je efektivnější než hodinu týdně.

Při cvičení se řiďte tím, jak se cítíte, rozhodně nepřemáhejte nic jiného než svoji vlastní nechuť se pohybovat. Platí, že pokud byl pohyb přirozenou součástí vašeho života i před otěhotněním, je žádoucí se přijatelné formě věnovat i nadále – je ovšem nutné vědět, které svalové skupiny je možné kdy procvičovat, abyste si neublížila (například přímé břišní svaly je možné procvičovat do 20. týdne). Tuto sportovní aktivitu je pak vhodné doplnit i speciálními cviky pro těhotné.

Pokud jste však před otěhotněním necvičila vůbec, je vhodné cvičit pouze cviky určené pro těhotné, které pomohou efektivně posílit skupiny, které potřebujete nejvíc.  Zařazovat zcela nový typ pohybu není v tomto období vhodné.

Cvičení v průběhu těhotenství se může stát vaším příjemným denním rituálem, který vám kromě dobrého pocitu ze sebe sama dodá i dobrý pocit po těle – nebudou vás bolet záda, nemusí vám ani otékat nohy, porod zvládnete lépe a návrat do původní formy po porodu bude rychlejší.

Těhotenská móda, aneb buďte sexy i v těhotenství

Spousta žen se trápí, že když otěhotní, nemohou být už sexy. Je to ale jenom v jejich hlavě. Vždy může být žena okouzlující, i když je v očekávání. Právě to ji dodává ženskost a půvab, které ho je třeba využít.

V průběhu těhotenství se snaží ženy zakrývat své kila navíc. Ale proč? Právě těhotné ženy jsou velmi krásné, když se oblečou přesně tak, aby ukázali své krásné rostoucí bříško a pochlubili se jím.

První tři měsíce může nastávající maminka nosit ještě oblečení, které nosila doposud. Upnuté trička vymění za volnější tuniky. Rifle za pohodlné legíny. Po třetím měsíci, kdy je bříško už trochu vidět, může jít maminka nakupovat módu pro těhotné, která zvýrazní její rostoucí bříško.

Co koupit?

Častou otázkou je, co koupit, aby to vydrželo po celou dobu těhotenství. Určitě stojí za to si pořídit tyhle kousky.

  • Těhotenské kalhoty s vysokým pružným pasem, který vás nebude tlačit na bříšku a budete je moct nosit až do porodu.
  • Volné tuniky s větším výstřihem, abyste ukázala i své obdařené poprsí, které vám roste. To určitě přiláká spoustu pohledů.
  • Legíny. Ty můžete nosit prakticky pořád, jsou pohodlné a zvláště v zimním období je můžete zkombinovat s dlouhým svetrem pod zadeček a s kozačkami. Máte tak velmi elegantní outfit.
  • Šaty jsou také správnou volbou. Jsou pohodlné, nikde vás nic netlačí a ukazují rostoucí bříško.
  • Koupit si můžete také elegantní košile, které se hodí právě k těhotenským riflím.

Dbejte na kvalitu

Při výběru oblečení rozhodně dbejte na jeho kvalitu. Je třeba, aby vás oblečení nikde nestískalo, netlačilo, abyste se v něm cítila pohodlně. Mělo by být z prodyšného materiálu, protože přeci jenom máte nějaké kila navíc a rychleji se zpotíte. Saténová košile tak není moc vhodnou volbou.

Trendy v těhotenské módě letos na podzim

Během těhotenství chce každá žena vypadat nejen elegantně, ale chce se cítit i pohodlně. Módní návrháři proto dbají na tyto požadavky budoucích maminek a zaměřují své kolekce pro jejich potřeby. Letošní trendy jsou dokonalé a dodají nastávající mamince pocit, že i ona se může stále cítit elegantně a žensky.

Kabáty v áčkovém střihu jsou velmi pohodlné pro rostoucí bříško. Široká škála barev umožňuje, že si můžete vybrat ten odstín, který se vám nejvíce líbí. Letos v módě jsou však především zlatavé odstíny žluté a zlatohnědé barvy.

Módní jsou také ponča a pletené kabátky, které vás příjemně zahřejí.

Elegantní šaty, i když jsou upnuté, jsou velmi pohodlné. Když jsou dělané z elastického materiálu, snadno se přizpůsobí vašemu rostoucímu bříšku a vy tak i letos na podzim můžete být trendy ženou.